Francie hodlá podpořit veškeré úsilí, včetně vojenské intervence, které Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) vynaloží na obnovení ústavního pořádku v Nigeru, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron.
»Podporujeme diplomatickou, a pokud bude rozhodnuto, i vojenskou aktivitu ECOWAS,« uvedl a dodal, že Paříž neupustí od podpory prezidenta Mohameda Bazouma. Francouzský vůdce apeluje na obyvatele Nigeru, aby se nenechali zmást vyprávěním junty, že Francie je nepřítelem Nigeru.
Problém obyvatel Nigeru podle jeho slov spočívá v tom, že je povstalci vystavují riziku tím, že »odmítají bojovat proti terorismu a odklánějí se od prospěšné hospodářské politiky«. Proto země »přichází o mezinárodní financování«, poznamenal.
Macron zároveň pranýřoval kritiku přicházející z »Washingtonu a dalších evropských hlavních měst«, jakož i z masmédií, že Francie příliš podporuje prezidenta Bazouma. »Nemůžeme očekávat, že nám budou ostatní africké metropole naslouchat, pokud nepodpoříme politického vůdce, pokud ho ohrozil státní převrat,« zdůraznil.
Epidemie státních převratů
Podle francouzského lídra zasáhla region Sahelu »epidemie státních převratů, která pramení ze slabosti a nedostatečné efektivity jeho vojenského systému«. Vyjádřil odhodlání udržovat úzké vazby mezi Francií a zeměmi regionu, ale jiným způsobem.
»Bez otcovského postoje, ale také bez projevů slabosti. Musíme nadále energicky podporovat země tohoto regionu a vyzývat je k odpovědnému jednání. Pokud ECOWAS opustí prezident Bazoum, myslím, že všichni prezidenti v regionu uvidí svůj budoucí úděl. A slabost, která se projevila na pozadí minulých převratů, rozdmýchala nálady v regionu,« řekl.
Připomněl své dřívější rozhodnutí přetvořit spolupráci se zeměmi tohoto regionu v oblasti bezpečnosti, omezit operaci Barkhane v Mali a přesunout vojenský kontingent do jiných zemí. Podle jeho slov je stabilní vojenská přítomnost Francie v té či oné zemi »využívána nepřáteli Francie jako argument v informační válce«.
»V centru našeho boje by měla zůstat politika. Naše reakce na krize musí být politická. Naše vojenská přítomnost musí být založena na partnerství, které si vyžádají africké země. Toto partnerství přehodnocujeme z hlediska vojenských možností a výcviku, který nabízíme,« vysvětlil.
Situace v Nigeru
Koncem července oznámila skupina vojenských povstalců v Nigeru sesazení prezidenta Mohameda Bazouma. Poté zřídili Národní radu pro ochranu vlasti (Conseil national pour la sauvegarde de la patrie, CNSP), v jejímž čele stojí generál Abdourahmane Tchiani a která má řídit zemi. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) pozastavilo Nigeru členství v organizaci a uvalilo na zemi přísné sankce. Kromě toho představitelé ECOWAS požadovali, aby povstalci Bazouma propustili, a varovali před vojenským řešením situace, pokud nebude propuštěn.
Komisař ECOWAS pro politické záležitosti Abdel-Fatau Musah po setkání vojenských velitelů bloku v Ghaně 18. srpna uvedl, že přesné datum zásahu v Nigeru bylo stanoveno, ale ještě nebylo oficiálně oznámeno.
Francouzský týdeník Le Canard Enchaine již dříve s odvoláním na zdroj z francouzských zahraničněpolitických a armádních kruhů uvedl, že francouzští vojáci a diplomaté jsou podrážděni tím, co Spojené státy dělají, aby po státním převratu získaly v Nigeru převahu.
(cik, TASS)