Flexinovela zákoníku práce prošla bez výpovědi bez udání důvodů

Sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila novelu zákoníku práce, která kromě jiného zavádí čtyřměsíční zkušební dobu a výpovědní lhůtu stanoví už doručením výpovědi. Sporný pozměňovací návrh poslanců ODS a TOP 09 na uzákonění výpovědi bez udání důvodů poslanci odmítli. Novelu nyní projedná Senát.

V závěrečném hlasování novelu podpořilo 153 poslanců ze všech poslaneckých klubů, vyjma klubu hnutí SPD, jeho zástupci se hlasování zdrželi.

O novele dnes Sněmovna jednala přes tři hodiny. Největší diskuse se na plénu vedla ohledně pozměňovacího návrhu poslanců ODS a TOP 09 na uzákonění výpovědi bez udání důvodu s vyšším odstupným. Taková výpověď měla být možná jen v soukromém sektoru a nesměli by ji dostat těhotné zaměstnankyně, lidé na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, pracovníci se zdravotním postižením a ti, kterým zbývá pět a méně let do řádného starobního důchodu.

»Možnost vyhodit kohokoliv a kdykoliv se může stát obrovskou vydírací pákou na zaměstnance,« uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Už dnes se podle něj lidé bojí říkat své názory, protože se bojí o práci. »Zákon, který umožní je vyhodit opravdu kdykoliv, jak se jejich vedoucímu zamane, je v dnešní totalitní době opět dalším krokem k větší totalitě, protože dnes už se trestně stíhá i za běžné legitimní názory,« dodal Okamura.

Podle Lucie Šafránkové (SPD) by změna přinesla vyhazovy například za nějaký náboženský názor nebo politický názor. »Zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé, by se neměli jak bránit, protože nyní můžou dát stížnost k soudu,« uvedla.

Chybí záchytný polštář

Výpověď bez udání důvodu hájil především předseda klubu TOP 09 Jan Jakob. Podle něj by vedla k dalšímu zvýšení flexibility trhu práce. »Devět z deseti ekonomů jasně říká, že největší brzdou hospodářského růstu naší země je rigidní pracovní trh,« řekl. K tomu, aby trh byl ještě flexibilnější, podle něj pomůže dvojnásobné odstupné. »Bude vyšší pohyb zaměstnanců na trhu práce. Ti budou mít nové příležitosti na rekvalifikace a zvýšení vzdělávání,« uvedl.

Podle Karly Maříkové (SPD) záleží na tom, z jakého pohledu se na to člověk dívá. »Z vašeho pohledu jako člověka žijícího v Praze s vysokoškolským vzděláním chápu, že se na to díváte jinak. Ale máme tady i jiné regiony a i jiné lidi s jiným vzděláním i s nižším. Ale jsou to také lidé a zaslouží si normálně žít a mít rovné podmínky,« reagovala poslankyně.

Obdobně se vyjádřila Berenika Peštová (ANO), podle níž se někteří lidé bojí říci například i to, koho volili. »Já vám kašlu na těch vašich šest platů, ti lidé mají strach,« prohlásila. Pavel Staněk (ODS) označil opoziční argumenty za určitou demagogii.

Úprava nakonec nezískala potřebný počet hlasů, což se také očekávalo. Změna totiž neměla vedle opozice podporu ani u koaličních poslanců STAN a KDU-ČSL. »Nemáme politiku zaměstnanosti nastavenou tak, abychom měli záchytný polštář pro takto propuštěné zaměstnance,« uvedla za klub STAN Pavla Pivoňka Vaňková.

Změnu tak nakonec podpořilo 41 poslanců pouze z klubů ODS a TOP 09.

Hlavní změny, které novela přináší:

  • Mění se podpora v nezaměstnanosti. V prvních 6 měsících vzroste z 65 na 80 % mzdy, v posledních měsících bude nižší.
  • Zaměstnavatelé budou rodičům na rodičovské držet dva roky místo, na kterém pracovali. Práci ve firmě budou mít ale dále zaručenou do tří let dítěte.
  • Výpovědní doba se bude počítat od doručení výpovědi, ne od začátku následujícího kalendářního měsíce.
  • Zkušební doba se prodlouží na čtyři měsíce, u vedoucích pracovníků až na osm měsíců.
  • Pracovníci si budou moci po dohodě s vedením sami rozvrhnout směny na pracovištích.
  • Mladiství od 14 let budou moci pracovat v době letních prázdnin, a to i bez ukončení povinné školní docházky. Potřebný bude souhlas rodičů.
  • Část pracovníků bude moci dostávat výplatu v jiné měně.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy