Zhruba 35 »makerů«, tedy tvůrců, kutilů a inovátorů z různých odvětví se v sobotu 14. května od 10 hodin do 18 hodin představí v plzeňském areálu DEPO2015 na třetím ročníku festivalu Maker Faire. Stejně jako v předchozích ročnících v letech 2019 a 2021 se tvůrci podělí s návštěvníky o své zkušenosti s tradičním tvořením i s moderními technologiemi. Se svými projekty se zapojí i studenti plzeňských středních škol či fakult Západočeské univerzity, řekl programový ředitel přehlídky Vojtěch Kolařík
»Maker je vynálezce, tvůrce, je to moderní kutil. Od toho tradičního kutila se možná odlišuje v tom, že své věci rád sdílí. Sdílí nadšení i své návody s ostatními tvůrci a postupně své projekty a záliby mohou vylepšovat,« popsal Kolařík. Řada tvůrců, tvořících třeba na 3D tiskárnách nebo na programovatelných CNC strojích, své návody sdílí na otevřených platformách, takže je může použít nebo i dál vylepšit kdokoliv a kdekoliv na světě.
První Maker Fair se konal v roce 2006 v Kalifornii, do Česka akce přišla v roce 2018. Plzeň byla po Praze druhé město, kde se v ČR akce uskutečnila. Letos je naplánována do devíti českých a moravských měst. Na předchozí plzeňské ročníky v letech 2019 a 2021 přišlo vždy kolem 2000 návštěvníků.
Můžete se těšit na moderní technologie, studentské projekty, řemesla i workshopy a interaktivní instalace. V 11 hodin 30 minut a ve 14 hodin 30 minut na vás čeká vědecká show od Techmania, vše je jinak dostupné celý den. Vstupné dobrovolné.
Na přehlídce se lidé seznámí s elektronickými a technologickými vychytávkami, s řemesly, designem, 3D tiskem. »Představí se tvůrci, kteří se zabývají elektronikou a robotikou, budou tady Teslovy transformátory, je tady jeden hezký projekt Zewaho, který staví z dřevěných bloků různé konstrukce a stavby. Studenti Fakulty designu a umění tu budou pracovat s modelářskou hlínou, představí interaktivní design, kreativní kódování, návštěvníci si budou moci sami postavit vodní raketu nebo funkční model robotické ruky,« vylíčil Kolařík.
Speciální desku na trénink ručkování pro extrémní překážkové závody představí dva osmnáctiletí studenti Tomáš Květon a Jan Klas. Dřevěná deska s 82 otvory se pověsí na zeď, každý závodník dostane dva kolíky a zasunuje je do otvorů, které se rozsvěcují podle předem nahraného schématu. Tím ručkuje a závodí, kdo trasu překoná nejrychleji. Projekt vznikl při pandemii koronaviru, kdy byly zavřené posilovny, řekl Klas.
Osmnáctiletý student Patrik Süč zase vymyslel zařízení a program, který má pomoci udělat z úklidu domácnosti hru. Členové domácnosti si vybírají místnosti a druhy úklidu, které je potřeba udělat. Provedený úklid pak zaznamenají do zařízení, které pošle data do počítače. Tam bude program schopný přidělit jednotlivým členům domácnosti body podle náročnosti provedeného úkonu, bude vyhodnocovat, kdo uklízí nejvíc, jaká místa v bytě jsou uklízena nejčastěji a podobně. »Pomůže to z uklízení víc udělat hru. Mám dva sourozence a vzniklo to proto, že nikoho moc nebavilo uklízet a měl jsem problém se k tomu motivovat,« přiznal Süč, který chce svůj projekt dokončit jako závěrečnou maturitní práci.
(mac, čtk)
Postavte si v plzeňském DEPO2015 jednoduchou robotickou ruku a zapojte se do slosování o parádní LEGO® stavebnici!
Táhne vás to do vzduchu? Postavte si z PET lahve a trochy kartonu parádní raketku, natankujte vodní palivo a odpalte ji za pomoci cyklo-pumpičky!