Evropa je drahá, firmy z ní utíkají. V zahraničí hledají levnější pracovní sílu i energie

Výroba v Evropě se firmám prodražuje. Proto z ní ve velkém odcházejí, cílovou destinací je Asie. Problém pro Česko představuje zejména stěhování firem z Německa. Českým firmám se tak vzdaluje jeden z hlavních odběratelů.

Drahé energie, nedostatek pracovní síly a přísné regulace – to jsou hlavní důvody, proč stále více firem opouští evropský trh. »V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že firmy řeší, jak zůstat konkurenceschopné, když výroba v Evropě zdražuje. Přesuny výroby do zahraničí, hlavně do zemí s levnější pracovní silou a energiemi, jsou čím dál běžnější. Firmy nejčastěji přesouvají svou výrobu do asijských zemí, jako je Čína, Indie, Vietnam, Indonésie nebo Bangladéš, důvodem jsou výrazně nižší mzdy než v Evropě a zároveň nižší náklady na energie, nájmy a suroviny. Dalším podstatným argumentem pro přesun je to, že Asie je nejrychleji rostoucím trhem na světě, zejména Čína a Indie. Firmy tak chtějí být blízko zákazníkům a zvýšit svou konkurenceschopnost. Podstatným důvodem je také to, že některé evropské regulace jako například přísné ekologické normy nebo vysoké daně jsou v Asii mírnější, což snižuje náklady na podnikání. Mnoho asijských zemí navíc nabízí daňové úlevy a pobídky pro zahraniční investory,« popsala Gabriela Hansliková, obchodní ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Stěhování firem mimo Evropu výrazně ovlivňuje český pracovní trh. »Pokud firma přesune výrobu do Asie, často to znamená propouštění zaměstnanců v Česku. Přesun továren negativně ovlivňuje regiony, kde byly velkými zaměstnavateli, a vlivem jejich odchodu dochází k masivnějšímu propouštění. Firmy často ponechají v Česku vývoj, výzkum a manažerské pozice a přesunou jen výrobu. Nejvíce ohroženy jsou tak nízkokvalifikované pozice ve výrobě. Týká se to především firem z oblasti automotive, textilního průmyslu a chemického průmyslu, pro které drahé energie a přísné evropské regulace dělají výrobu v Evropě méně atraktivní. Zároveň pokud firmy přesouvají výrobu do levnějších zemí, může to brzdit růst mezd v Česku. Firmy totiž mohou mít menší motivaci zvyšovat mzdy, když mají levnější alternativy v zahraničí,« upozornila Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Problém pro českou ekonomiku představuje odliv firem z Německa – to je jedním z hlavních odběratelů českých firem. »Hlavní dopady jsou vidět v regionech, kde je spousta výrobních firem závislých na exportu. To jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj nebo části Pardubického kraje. Když německé firmy omezují výrobu nebo ji přesouvají jinam, ovlivňuje to přímo i jejich české dodavatele. Pokud se ceny energií a dalších nákladů v Evropě nezmění, dá se očekávat, že podobné přesuny budou pokračovat. Pro české firmy to znamená velké existenční riziko,« vysvětlil Roman Vejražka, výkonný ředitel headhunterské společnosti Theones.

Firmy, které se nechtějí z českého trhu stáhnout, budou muset investovat do modernizace a hledat nové odběratele. »Českým firmám by mohly pomoci investice do technologií a automatizace, které sníží jejich výrobní náklady. Důležité bude také hledat nové zákazníky. Firmy by se měly pokusit rozšířit portfolio svých odběratelů, přizpůsobit nabídku konkrétním zákaznickým potřebám nebo rozšířit své portfolio produktů či služeb, aby oslovily širší zákaznickou základnu. Výrobní firmy se dlouhodobě potýkají s personálními problémy. Odchod některých z nich by mohl pomoci těm, co zůstanou, sehnat rychleji pracovní sílu. Bude ale záležet na ochotě zaměstnanců za prací například dojíždět nebo se rekvalifikovat,« uzavřela Hansliková.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy