Euro se poprvé od prosince 2002 propadlo pod paritu s americkým dolarem a krátce před 15.00 SELČ se prodávalo zhruba za 0,9998 USD, než se vrátilo zpět nad paritu. K poklesu kurzu společné evropské měny podle analytiků přispívají obavy z recese v eurozóně a také předpoklad, že americká centrální banka Fed bude pokračovat ve zvyšování základních úrokových sazeb.
Náladu na trhu kromě jiného ovlivnila dnešní statistika ze Spojených států, která ukázala, že míra inflace v USA v červnu překvapivě vystoupila až na 9,1 procenta. Je tak na maximu od roku 1981. V eurozóně podle předběžných údajů míra inflace činila »jen« 8,6 %, což je ovšem rekordní výše. Evropská centrální banka (ECB) ale základní úrok přesto drží na rekordním minimu nula procent.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová v červnu avizovala, že tento měsíc počítá se zvýšením základních sazeb o čtvrt procentního bodu. Do konce roku má v úmyslu tempo zvyšování sazeb urychlit. V USA je základní úrok nyní v pásmu 1,50 až 1,75 % a šéf tamní centrální banky Jerome Powell předpokládá, že sazby se budou dál zvyšovat.
»Ta dnešní čísla o výši inflace jsou ohromující. Je to víc, než se čekalo, a ukazuje se, že inflace se rychle ubírá nežádoucím směrem,« řekl podle agentury Reuters hlavní investiční analytik Chris Zaccarelli ze společnosti Advisor Alliance. Nejvíce se dál zvyšují ceny benzinu a potravin.
Euro se už v úterý dotklo parity, což znamená, že se k dolaru prodávalo v kurzu jedna ku jedné. Dnes pod tuto paritu spadlo. Zpevňuje i takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn. Kolem 15.00 SELČ se pohyboval kolem 108,59 bodu, tedy maxima od října 2002.
Euro se v bezhotovostní formě začalo používat v roce 1999. Od začátku roku 2002 pak existuje i ve fyzické podobě, tedy ve formě bankovek a mincí.
(ici, čtk)