Ministerstvo průmyslu musí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) ideálně do poloviny září navrhnout způsob, jak zajistit dodávky energií pro fakultní nemocnice na příští rok, pokud se jim nepodaří je získat v běžné veřejné zakázce. Asi 40 příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví má smlouvy na energie jen do konce roku. Na rozdíl od domácností pro ně neexistuje institut dodavatele poslední instance.
»Ministerstvo hospodářství musí navrhnout, jakým modelem bude energie od distributorů nemocnicím poskytována,« uvedl Válek. Vláda podle něj o tom v současné době intenzivně debatuje. »Uvědomuju si svůj úkol zajistit, aby zdravotnická zařízení měla smlouvy, nějakým z těch mechanismů. A dělat maximum pro to, aby výše těch zálohových plateb byla co nejnižší,« dodal.
Podle Válka není možné nemocnicím poslat prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění vyšší částku, aby měly na zvýšené zálohy na energie. Nemocnice jsou tímto mechanismem placené za vykázanou péči, které by musely odvést víc. S bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) se shodli, že jednou z možností jsou přímé dotace na energie.
Částečně by to podle Válka mohla pokrýt kompenzační vyhláška. Spolu s kompenzačním zákonem je podle něj ministerstvo připravuje a v září by měl jít návrh do Sněmovny. Podle Válka by mohla dohodnutý meziroční nárůst úhrad zvýšit z průměrných čtyř procent na možná dvojnásobek. Je ale podle něj třeba zohledňovat, že energetická náročnost různých zdravotnických zařízení se liší.
Prymula je v současné době ředitelem nemocnice v Říčanech, který spadá do sítě AGEL miliardáře Tomáše Chrenka. Jejich síť má podle něj zálohy na energie asi čtyřikrát až pětkrát vyšší než letos.
Ministerstvu zdravotnictví do letošního roku dodávala energie firma Veolia Komodity. Částka zhruba 470 milionů korun za rok vzešla z nákupu na Českomoravské komoditní burzy, ministerstvo plánovalo odebrat zhruba 270 gigawatthodin.
(jb, čtk)