Poslanci vládní koalice chtějí změnou zákona snížit červnovou valorizaci důchodů. Místo 1770 Kč by měli důchodci dostat v průměru 760 korun. Na co si ale zástupci pravice nechtějí sáhnout, jsou jejich vlastní platy. Ty od nového roku vzrostly o desetitisíce. Návrh na jejich zmrazení přitom leží ve Sněmovně již několik měsíců, jeho zařazení na program však vládní koalice houževnatě brání.
Poslanci, senátoři, členové vlády, prezident republiky. Ti všichni si od nového roku polepšili o desetitisíce. Své platy si navýšili skoro o 13 %. Nikomu z nich to nevadilo, nikdo neprotestoval. Důchodcům se má od června polepšit v průměru o 1770 Kč. Jde o zákonnou valorizaci s ohledem na míru inflace. Pro vládu to je ale velký problém. Na zákonnou valorizaci penzí nemá peníze. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je zřejmě jako jediný ve státě vysokou inflací zaskočen, v návrhu státního rozpočtu s tím nepočítal. Navzdory tomu, že na situaci upozorňovali ekonomové i opozice.
»To, že vláda schválila prostřednictvím per rollam to, že chce lidem nedat řádnou valorizaci, a to, že chce přinést tento zákon na mimořádnou schůzi ještě ve stavu legislativní nouze, je opravdu vrchol veškeré arogance,« uvedla při projednávání návrhů na změnu programu schůze Sněmovny poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.
Poté na konkrétních číslech poukázala na to, jak se od nového roku zvýšily platy politikům. Zatímco předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu v roce 2022 brali plat 243 tisíc, od 1. ledna 2023 jim vzrostl na 274 tisíc, což je nárůst je o 12,7 %. Podobně je na tom i premiér. Ministři, kterých je v současné vládě 18 a nevejdou se ani do sněmovních lavic vyhrazených pro vládu, si polepšili rovněž o 12,7 %. Jejich platy vzrostly z loňských 173 200 na 195 300 Kč. »To znamená navýšení o 22 100 u ministra a u předsedy Sněmovny a Senátu o 31 000,« konstatovala Mračková Vildumetzová.
Řadoví poslanci a senátoři bez funkce si měsíčně přijdou na 102 400 korun hrubého, tedy o 11 600 korun více, než v roce 2022. K tomu jim náleží 53 200 až 72 100 korun jako víceúčelové paušální náhrady za stravu, dopravu a reprezentaci. Plat se jim také navýšil o desetitisíce s ohledem na další funkce.
O necelých čtyřicet tisíc si polepšil prezident republiky, jenž má nyní plat ve výši 341 200 Kč. Náhrady k tomu tvoří více než 317 tisíc korun.
Pravice o zmražení platů politiků odmítá jednat
A jak jsou na tom důchodci? »Senior, který bere 10 000, podle návrhu této vlády bude brát 10 538 korun. Takže se mu to navýší o 5,4 %. A ten, který bere 20 000 korun, tak bude brát 20 768, takže se mu to navýší o 3,8 %. Je to normální?« ptala se poslankyně.
Navrhla proto přednostně projednat návrh předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který je v programu schůze již několik měsíců. Stejně jako u dalších opozičních návrhů i jeho projednání koaliční poslanci brání. Předloha navrhuje zmrazení platů politiků na pět let. »Pojďme ho zařadit hned jako první bod, schvalme ho a zmrazme platy politiků,« vyzvala Mračková Vildumetzová. Marně. Koalice je k takovým návrhům hluchá. Pro zařazení tohoto bodu hlasovalo 78 zástupců opozičních hnutí ANO a SPD, 89 koaličních poslanců bylo proti. Pro zmrazení svých už tak vysokých platů nezvedl ruku ani jeden.
O omezení valorizace důchodů bude Sněmovna jednat na mimořádné schůzi zrychleně ve stavu legislativní nouze. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová ji svolala na příští úterý 28. února.
(jad)
Hanba jim!
Doufám, že to nikoho po třiceti letech zkušeností v tomhle banánistánu nepřekvapuje……Tasemnice si přece taky neutrhne „od huby“ žije na úkor svého „hostitele“ jako správný parazit.