Dostupné bydlení – Kde je vůle, tam je cesta

Téma dostupného nájemního bydlení a státního dotačního programu bylo hlavním bodem ideové snídaně organizované CEEC Research v pražském Centru architektury a městského plánování. Setkání přilákalo zástupce samospráv, architekty, developery i ekonomy, kteří diskutovali o možnostech řešení krize bydlení.

Michal Vacek, ředitel CEEC Research, vyzdvihl důležitost diskuze: »Zájem o téma dostupného bydlení byl obrovský, jak ze strany samospráv, tak soukromých investorů.« Daniel Ryšávka ze Státního fondu podpory investic představil nový program, který má financovat výstavbu, rekonstrukce i nákupy bytů, a zároveň zapojit developery.

Dušan Kunovský z Central Group zdůraznil, že pro dostupné bydlení je klíčová výstavba: »V Česku je potřeba stavět 25 tisíc nájemních bytů ročně. To ale vyžaduje zjednodušené stavební řízení a efektivní financování.« Milan Wenzl z Poslanecké sněmovny však vyjádřil skepsi vůči dotačním titulům a preferuje model družstevního bydlení, který funguje v zahraničí.

Některé obce již hledají způsoby, jak nový program využít. Například Praha 8 spolupracuje s investorem na projektu polyfunkčního domu s byty, které budou o 10 % levnější než tržní ceny. Ekonom Štěpán Křeček upozornil, že aktuální program, který počítá se 7 miliardami korun, je sice pozitivní, ale problém bydlení sám nevyřeší. Klíčové bude změnit územní plánování a urychlit stavební řízení.

Architekt Jan Holna i Dušan Kunovský se shodli, že estetika nemusí být obětována kvůli standardizaci. Kamil Jeřábek z Wienerbergeru vidí cestu ve zjednodušení a standardizaci staveb, což by snížilo náklady. David Šiller z Wood systému zmínil potenciál dřevěných bytových staveb, které narážejí na legislativní překážky.

I přes různé pohledy na řešení dostupného bydlení se odborníci shodli, že nestačí spoléhat pouze na dotace, ale hledat nové přístupy.

(za)

Zdroj: CEEC Research

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy