Dostat se nyní jako divák na olympiádu do Paříže je nákladné a téměř nemožné

Letní olympijské hry ve francouzské metropoli začínají přesně za šest měsíců, 26. července. Koupit letenky či jízdenky z Prahy do Paříže na termín her zatím lze poměrně bez obtíží a jen za mírně vyšší ceny. Dostupnost hotelů klesá, ale je zatím stejná jako například na Velikonoce. Sehnat vstupenky na jednotlivá sportovní klání je ale prakticky nemožné a výdaje, které českého turistu ve městě na Seině letos v létě čekají, budou také vyšší než kdykoliv dřív.

Ke konci ledna srovnávací servery kiwi.com nebo Skyscanner nabízely jednosměrnou letenku do Paříže na termín her za zhruba 1500 až 2500 korun. Jedna cesta autobusem do 1000 kilometrů vzdáleného dějiště olympiády vyjde na 1200 až 1500 korun. Ceny se liší podle přepravce, ale například Student Agency ještě lístky na červenec nezačala vůbec prodávat. Vypravit se do Paříže vlakem vyžaduje přestupy a České dráhy lístky na cesty do Francie neprodávají.

Na zahajovací víkend her je možné pořídit nocleh pro dvě osoby například přes Airbnb za 2500 korun za noc, ale ceny hotelů jsou kolem 8000 korun a některé apartmány jsou i za desítky tisíc korun za noc, plyne z nabídky na serveru booking.com. Na serveru Airbnb, který nabízí i jednotlivá lůžka či pokoje u soukromníků, je stále přes 1000 volných lokalit.

Na hry se do Paříže chystají přijet nejen sportovci a diváci, ale také dobrovolníci. Někteří z nich, ale i studenti nebo turisté, hledají tipy na levné ubytování u českých krajanských skupin na sociálních sítích. Odpovědi Čechů žijících v Paříži a okolí jsou někdy vstřícné, jindy ale odsuzují naivitu a varují, že ceny podnájmů se šplhají k astronomickým výškám.

Nasávat atmosféru olympijské Paříže a ochutnávat francouzské sýry a víno bude jistě možné, ale koupit si lístek na sportovní klání je téměř nemožné. Představa o výběru konkrétního sportu či zápasu je pak zcela odtržená od reality systému losování vstupenek. Pořadatelé dali loni na podzim zájemcům o sledování her na kurtech a hřištích možnost přihlásit se do slosování. Pokud byli vybráni, mohli si lístek koupit. Pokud si to později rozmysleli, lístek se vrací do prodeje na oficiálních stránkách. Tam se teď sice program zobrazuje, ale všechny nabízené mače jsou vyprodané. Došly dokonce i lístky na zahajovací ceremoniál na Seině, jejichž ceny začínaly na 2700 euro (téměř 67 000 Kč).

Poslední možností, jak spatřit sportovní klání, se tak jeví koupě oficiálního balíčku, který vedle vstupenky zahrnuje i ubytování v pařížských hotelích. Nocleh a vstupenka na jeden zápas pro dvě osoby vyjde v nejlevnější variantě na 990 eur (24 500 korun) a s atraktivitou sportů roste i cena.

Na nebývalou koncentraci lidí ve francouzské metropoli se chystá pařížská radnice, provozovatel městské dopravy i policie. Starostka Anne Hidalgová například slíbila, že Seina bude do her tak čistá, že bude možné se v ní koupat. Část veřejnosti je ale k jejímu slibu skeptická, protože Pařížané se v řece nekoupou už desítky let. Francie ale trvá na ekologickém a udržitelném charakteru her, a zahajovací ceremoniál proto bude na lodích na řece. To ale budí obavy o bezpečnost diváků i mezinárodních hostů, zejména diplomatů. Denně bude během her nasazeno v průměru 30 000 policistů a četníků, což je podle ministerstva vnitra téměř pětina všech dostupných strážců zákona ve Francii.

Na olympijské a paralympijské hry do Paříže přijede přes 10 000 sportovců, kteří se budou pohybovat mezi 40 sportovišti. K nim se denně přidá asi 600 000 návštěvníků a městská doprava musí obsloužit i deset milionů obyvatel Paříže a jejího předměstí.

Dopravní podnik Ile-de-France Mobilités (IDFM), který zajišťuje veřejnou dopravu v Paříži a jejím okolí, v době her téměř zdvojnásobí ceny lístků na metro. Namísto 2,10 eura (51 korun) bude v létě stát jedna cesta metrem čtyři eura (97,3 koruny), stoupnou i ceny za cestu ostatními dopravními prostředky. Nárůst ceny má kompenzovat náklady na posílení dopravy v době sportovního svátku. Pro předplatitele se ceny nezmění a ušetřit je možné i nákupem v předstihu.

V loňském roce francouzská média opakovaně informovala o problémech stárnoucího pařížského metra, které kvůli poruchám i několik hodin stálo a uvěznění cestující museli trpělivě čekat. Trpělivost je potřeba i v případě stávek, které je ve Francii možné zažít nejen v dopravě, ale prakticky kvůli čemukoli.

(čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Vojáci Armády ČR na fotkách v armádním kalendáři měli namalován znak CND – kampaň pro nukleární odzbrojení. Campaign for nuclear disarmament – CND, který byl hlavním symbolem mírového hnutí na Západě vadí válečným štváčům v ČR. Je absurdní, kam se dostala proválečná hysterie Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla a jejich přicmrndávačů Řehky a ostatních armádních lampasáků.
    Nikdy jsem si nemyslel, že v reálu budu žít Čapkovu Bílou nemoc v režii Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla, těchto českých válečných štváčů, zatahujících nás do cizích válek.
    Ministryně obrany Černochová nařídila armádě všechny kalendáře spálit.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy