Česko v pátek vydalo lidem, kteří uprchli z Ukrajiny, 864 dočasných víz, před týdnem byl počet podobný. Za pět měsíců rusko-ukrajinského konfliktu získalo dočasnou ochranu v Česku přes 399 000 Ukrajinců.
Aktuální informace zveřejnilo na Twitteru ministerstvo vnitra. Přesný počet ukrajinských uprchlíků, kteří pobývají v České republice, není znám, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280 000 až 300 000 běženců.
Od začátku krize se cizinecké policii v Česku nahlásilo 370 911 Ukrajinců, v pátek jich bylo 1671. Na policii nemusí hlásit pobyt děti mladší 15 let, kterých je mezi běženci podle statistik ministerstva téměř třetina.
Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. V pátek ministerstva zdravotnictví a práce, Svaz zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ve společné tiskové zprávě informovaly, že by se dospělí uprchlíci z Ukrajiny měli začít od příštího týdne postupně zdravotním pojišťovnám hlásit, jak uhradí své zdravotní pojištění. Po uplynutí 150 dnů od získání víza k ochraně za ně totiž odvody přestává platit stát.
Pravidla mění novela zákona »lex Ukrajina«. Stanovuje, že po 150 dnech od udělení ochrany si dospělí budou hradit pojištění sami. Stát ho dál bude posílat jen za studenty do 26 let, lidi v důchodovém věku, rodiče na rodičovské či za nezaměstnané v evidenci úřadů práce, kteří si hledají místo. Změna v praxi nastane po 24. červenci, kdy uplyne 150 dní od začátku krize. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má změna dospělé příchozí motivovat k nástupu do práce. Před pár dny ministr řekl, že zaměstnání si už našlo 92 000 lidí s vízem k ochraně.
(čtk)