Světový den digitálního úklidu byl poprvé zorganizovaný organizací Let’s Do It World v roce 2020. Jde o globální iniciativu zaměřenou na zvýšení povědomí o digitálním znečištění a povzbuzení jednotlivců i společností, aby odstranili a zorganizovali svou online přítomnost. Málokdo si to uvědomuje, ale digitální odpad, jako například nepotřebné staré e-maily, soubory a aplikace, nepovedené nebo duplikátní fotografie či videa, vytvářejí digitální znečištění a hlavně dále spotřebovávají energii a tím vytvářejí zbytečnou stopu CO2.
Rostoucí obavy o spotřebu energie v sektoru informačních a komunikačních technologií a znečištění CO2 způsobené nehospodárnými digitálními praktikami přivedly Let’s Do It World k zahájení první globální kampaně digitálního úklidu v roce 2020 a od té doby se koná každoročně v březnu.
Každý rok internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují 900 milionů tun CO2, což je více než roční produkce celého Německa.
V roce 2022 se do digitálního čištění zapojilo 133 zemí a bylo smazáno 2 733 264 GB dat, čímž bylo zabráněno vzniku 683 tun CO2. Toto množství produkce CO2 by se rovnalo 2 732 jednohodinovým letům nebo 56 milionům kilometrů autem, nebo hovorům přes mobilní telefon po dobu 114 milionů hodin. Nejaktivnějšími zeměmi v čištění v roce 2022 byly Francie, Belgie a Tchajwan.
V roce 2023 organizace Let’s Do It World po Světovém dnu digitálního úklidu potvrdila 19,1 milionu lidí, kteří uklízeli, a to jen těch oficiálně přihlášených, ve 198 zemích a územích, včetně 90 procent členských států OSN.
Dnes je prozatím připojeno do digitálního čištění 91 milionů lidí ze 211 zemí a území.
Fakta o digitálním odpadu
- Za rok 2007 byl na celém světě vytvořen jeden zettabyte dat. Do roku 2010 se toto množství zdvojnásobilo. Předpokládá se, že v roce 2035 vytvoříme více než 2 000 zettabajtů. K vytištění jednoho zettabajtu dat by byl potřeba papír z 20 bilionů stromů. Na planetě zbývá už jen zhruba 3,5 bilionu stromů.
- V roce 2022 se k ukládání dat používalo přibližně 70 milionů serverů. Každý z nich způsobil produkci 1-2 tun CO2. V tomto roce se asi 20 milionů z nich stalo elektronickým odpadem.
- 99 procent dat bylo vytvořeno během posledních 10 let.
- Neomezená spotřeba dat dnes vyžaduje 3krát více energie, než kolik dokáží vyrobit všechny solární panely na světě.
- Každý den je odesláno 320 miliard e-mailů a 62 bilionů nevyžádaných e-mailů ročně, což se rovná 20 milionům tun CO2.
- Jeden e-mail vyprodukuje v průměru 4 gramu CO2, což se rovná uhlíkové stopě žárovky rozsvícené na 6 minut.
- Internet každoročně vyprodukuje více než 900 milionů tun CO2.
- 90 procent všech dat není nikdy zpřístupněno ani po třech měsících po jejich uložení.
- Na těžbu BitCoinu je potřeba více energie, než kolik spotřebuje celý Nový Zéland za jeden rok.
(Pro výpočty digitálního odpadu použila organizace Let’s Do It World průměrné světové hodnoty emisí CO2 Mezinárodní energetické agentury, podle kterých 4 GB dat uložených na serverech a dalších datových úložištích za jeden rok spotřebuje 2 kWh energie a vyprodukuje 1 kilogramu CO2.)
Proč se zbavovat digitálního odpadu a to nejen dnes?
1. Pomáháte snížit emise CO2, respektive šetříte energii, která by byla nutná na uchovávání vašeho digitálního odpadu.
2. Prodlužujete životnost svého zařízení
3. Zjednodušuje a zrychlujete informace pro sdílení a vyhledávání
4. Snižujete tím objem svých ukládaných dat a s tím i snižujete bezpečnostní rizika.
5. Uvolňujete tím kapacitu svého disku i kapacitu serveru, což pomáhá snižovat vaše náklady.
Pokud se chcete připojit k letošnímu Dni digitálního úklidu, můžete se přihlásit například na webové stránce www.digitalcleanupday.org. Na této stránce najdete také návody a pokyny pro jednotlivce, firmy, školy a obce, jak provést čištění digitálního odpadu na svém počítači, e-mailech, smartphonech a tabletech. Připojit se však můžete i neoficiálně, a to nejen dnes v Den digiálního úklidu, ale kdykoli. Každá snaha se přece počítá.
(mac)
FOTO – Pixabay