Dětí závislých na digitálních technologiích přibývá. Je to alarmující, tvrdí odborníci

Usínají s mobilem v ruce a ráno se s ním probouzejí. Většinu dne tráví sledováním videí nebo hraním her na počítači. Ve škole pak mají poruchy pozornosti, trpí osamělostí, úzkostmi nebo dokonce sebepoškozováním. Až polovina všech dětských pacientů je podle adiktologů závislá na digitálním světě. Řada z nich trpí psychickými potížemi. Nárůst počtu dětských pacientů s úzkostnými stavy zaznamenala také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

»Zatímco nárůst počtu dětí a mladistvých léčených s úzkostnými stavy se od roku 2020 zvýšil o třetinu, náklady na jejich léčbu vzrostly více než dvojnásobně,« uvádí Jana Schillerová, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Náklady na léčbu úzkostných stavů

RokPočet pacientů 0-18 letNáklady na léčbu
202010204 727 430 Kč
2024138410 418 096 Kč

Podle dětského adiktologa Tomáše Jandáče z Ambulance dětské a dorostové adiktologie Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze děti každodenní běžné starosti nechtějí řešit a stále častěji utíkají do digitálního světa. V ambulanci dětské a dorostové adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se až polovina chlapců a dívek ve věku 12 až 18 let léčí se závislostí na digitálním světě. Mladší děti jsou často zachyceni v pedagogicko-psychologické poradně.

»Digitální prostor je vytvořen tak, aby uživatele za pobyt v digitálním světě odměňoval, a to je pro děti velká motivace. Závislost dětí na digitálním světě může zapříčinit vznik a rozvoj rizikového chování nebo duševního onemocnění, jako je například porucha příjmu potravy nebo sebepoškozování. Je opravdu alarmující, kolik času v digitálním světě tráví generace Z,« uvádí Jandáč. .

Podle studie Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2022 tráví volný čas na sociálních sítích denně téměř 75 procent studentů středních škol a každý den hraje digitální hry na počítači, mobilu nebo tabletu téměř polovina oslovených chlapců ve věku 11–15 let.

Až 18 procent studentů uvedlo, že tráví čas na internetu i když je to nebaví a až 50 procent nejmladších respondentů se cítilo nepříjemně, když nemohlo být na internetu.

Herní porucha je přitom stejně závažná jako závislost na alkoholu nebo na drogách a je na místě k ní přistupovat citlivě a nejlépe s odbornou pomocí.

Prvotními příznaky závislosti je ztráta kontroly času, vyhýbání se každodenním činnostem, abstinenční příznaky jako pocit nervozity, nespavost, úzkost, frustrace a ztráta duševní pohody.

Kontrolovat pobyt v digitálním světě a nastavovat hranice by podle odborníků měli hlavně rodiče.

(pr)

FOTO – archiv ZP MV ČR/Shutterstock

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy