ČT: Výroba granátů ve Vrběticích má začít ve druhém letošním čtvrtletí

Výroba granátů ve Vrběticích na Zlínsku by měla začít ve druhém čtvrtletí letošního roku. V České televizi to dnes řekl obchodní a marketingový ředitel státního podniku Vojenský technický ústav (VTÚ) Petr Kovář. S informacemi o zakázce na výrobu granátů pro českou armádu měla být seznámená ve středu vláda, bod byl ale stažen kvůli doplnění předkládací zprávy, sdělil dnes ČTK ředitel komunikace ministerstva obrany David Jareš.

Zakázku za až 413 milionů korun má získat společnost Colt CZ Defence Solutions, spolupracovat na ní budou VTÚ, firma CZ-SKD Solutions a Explosia. Právě v areálu VTÚ se budou granáty vyrábět. Podle Kováře budou do areálu navezeny od subdodavatele komponenty, které budou zpracovány a po výstupní kontrole opět odvezeny zákazníkovi. Potvrdil, že se ve vrbětickém areálu nebude žádná munice skladovat, ale pouze vyrábět.

Samotné komponenty podle Kováře nejsou nebezpečné. Vyloučil, že by nebezpečná byla i výroba. »Může to ovlivnit lidský faktor, ale vzhledem k tomu, že v naší výrobě pracují zaměstnanci, kteří na této pozici fungují již několik let a jsou to opravdu profesionálové, tak můžu vyloučit jakoukoli takovou událost, která by mohla hrozit,« řekl.

Záměr vyvolal nervozitu v místních obcí, které se musely potýkat s následky výbuchů muničních skladů v roce 2014. Starostové okolních obcí i hejtmanství ČTK ve středu sdělili, že o záměru na výrobu munice ve vrbětickém areálu neměli informace. Podle informací Kováře se ale minimálně zástupci kraje v roce 2021 účastnili kolaudačního řízení a se záměrem tak byl Zlínský kraj obeznámen. Podle ministerstva se kolaudačního řízení účastnily obce i kraj.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v dnešním prohlášení uvedl, že on ani krajská rada doposud nebyli oficiální cestou informováni o zahájení výroby granátů v areálu ve Vlachovicích-Vrběticích. »Vzhledem k příslibu tehdejších vládních činitelů, že v tomto areálu výroba ani skladování munice a výbušných systémů nebude obnovena, budu oficiálním dopisem kontaktovat ministryni obrany Janu Černochovou a žádat o bližší informace. Ze strany Ministerstva obrany ČR budu požadovat garanci, že obyvatelé Zlínského kraje jsou v bezpečí a jakákoliv výroba v této lokalitě bude podléhat přísné kontrole, splňovat veškeré předpisy a mít nutná oprávnění,« uvedl Holiš.

Událost z roku 2014 měla podle něj zásadní dopad na chod dotčených obcí a místní obyvatele. »Proto bych velmi ocenil, kdyby Ministerstvo obrany ČR ctilo dohodu, byť uzavřenou našimi předchůdci, a o dalších aktivitách v areálu místní samosprávu informovalo,« uvedl hejtman. Potvrdil, že objekty v areálu byly zkolaudovány pro muniční výrobu v roce 2021. »Došlo u nich ke snížení kategorizace zajišťující nižší stupeň nebezpečí. Účastníkem tohoto kolaudačního řízení byl tehdy Zlínský kraj. V jeho kompetenci ovšem není povolení výroby. Areál je ve vlastnictví státu,« uvedl hejtman.

Ministerstvo chce doplnit zásoby ručních útočných granátů, které byly do výzbroje armády zavedeny na základě výběrového řízení z roku 2017. Dodávala je tehdy jako prostředník někdejší uherskobrodská Česká zbrojovka od německé společnosti Rheinmetall Waffe Munition. Výroba nyní bude přenesená do České republiky na základě rámcové smlouvy s Colt CZ Defence Solutions, kterou plánuje obrana uzavřít.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy