O křesla 21 českých europoslanců letos podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) usiluje 675 kandidátů. Je to méně než při minulých volbách do Evropského parlamentu před pěti lety, kdy ale kandidovalo o devět uskupení více než nyní. Více než třetinu letošních kandidátů tvoří ženy, jejich zastoupení se v porovnání s předchozími eurovolbami zvýšilo, oznámil dnes ČSÚ, který přehledy adeptů zveřejnil na volebním webu.
»O mandát europoslance letos usiluje 675 kandidátů. Před pěti lety byl přitom zájem větší, o přízeň voličů se tehdy ucházelo celkem 841 mužů a žen. Aktuální počet kandidujících se však může do voleb ještě změnit, neboť někteří mohou být v zákonné lhůtě kandidujícím subjektem odvoláni či mohou například sami odstoupit. Tyto změny budeme na našem volebním webu průběžně aktualizovat,« uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.
Maximální počet 28 kandidátů má ve hře z 30 letošních eurovolebních uskupení pouze 17, přičemž jen Piráti mají kandidátní listinu složenou výhradně ze svých straníků. Pouze za Piráty, KDU-ČSL a komunisty mandát obhajují všichni současní europoslanci, tedy tři pirátští, dva lidovečtí a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Ze dvou současných europoslanců SPD znovu kandidují oba, Hynek Blaško ale za Alianci za nezávislost ČR.
Nejvíce poslanců má na kandidátce hnutí ANO, a to sedm, z toho tři evropské a čtyři české, přičemž obhajuje šest mandátů. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) opět nasadila pět z osmi europoslanců těchto stran a českého poslance Ondřeje Koláře (TOP 09). Za Starosty už Stanislav Polčák mandát europoslance neobhajuje, chtěli by ho získat tři čeští poslanci.
Na rozdíl od ostatních 29 uskupení strana Nevolte Urza.cz nominovala pouze svého předsedu Martina Urzu a Senioři sobě navrhli jen tři kandidáty. Ve volbách kandidují členové celkem 51 politických stran a hnutí, zhruba 29,5 procenta kandidátů je bez politické příslušnosti. Kandidáty tří desítek uskupení přitom navrhlo 48 stran a hnutí.
Kandidátek je letos 246, což představuje 36,44 procenta. Relativní zastoupení žen se tak oproti předchozím eurovolbám podstatně zvýšilo. Před pěti lety bylo mezi kandidáty 201 žen, tedy 23,9 procenta.
Průměrný věk kandidátů v nadcházejících volbách je 47,6 roku. Nejstaršími kandidáty jsou dva jednaosmdesátiletí adepti na europoslance, trenér a bývalý olympijský vítěz ve střelbě Jan Kůrka (za SPD a Trikoloru) a strojní inženýr Pavel Stulík z Klubu angažovaných nestraníků. Minimální věkovou hranici 21 let pro kandidaturu splňuje devět uchazečů včetně jednoho z kandidátů koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).
(čtk)