Návrh ministra Jurečky na úpravu valorizace důchodů dostane během několika let důchodce pod hranici chudoby. Je pokusem řešit problémy důchodového systému na výdajové straně, naprosto ale opomíjí fakt, že je potřeba se podívat i na příjmy důchodového systému. Uvádí to ČSSD v tiskové zprávě, kterou má iportaL24.cz k dispozici.
»Vláda zavádí nepříliš transparentní způsob mimořádné valorizace. Mechanismus rozevírání nůžek mezi bohatšími a chudšími důchodci pouze zmírňuje, ale neřeší. Podle sociální demokracie je zásluhovost dostatečně zohledněna už v samotném způsobu stanovení výše důchodu,« uvedl předseda sociální demokracie Michal Šmarda. Ten dodává, že konkrétní způsob stanovení pevné a procentní částky se při nejbližší příležitosti může stát znovu předmětem politických licitací.
Vláda snižuje míru valorizace důchodů, kdy nový výpočtový mechanismus mimořádné valorizace zahrnuje polovinu výše inflace a pouze třetinu růstu průměrných mezd a bude vyplácen jako dočasný příspěvek při dosažení růstu cen o 5 %. »Snížení podílu růstu reálné mzdy na jednu třetinu bude znamenat v několika letech rychlé zvýšení míry chudoby u důchodců,« varuje předseda sociální demokracie před skutečnými dopady vládní změny.
»Je třeba přijmout principy spravedlivé důchodové reformy, jak byla navržena a prodiskutována důchodovou komisí pod vedením Jany Maláčové a Danuše Nerudové,« připomněl předseda sociální demokracie. Spravedlivá důchodová reforma například řeší minimální důchod jeho financováním z obecných daní.
Pokud se týká zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu a dodržení podmínky 40 let účasti na povinném pojištění, sociální demokracie upozorňuje na fakt, že OECD doporučuje zkrátit dobu povinného pojištění, což vláda nijak nereflektuje. ČSSD upřednostňuje vyšší pozitivní motivaci k setrvání v pracovním procesu, a tedy i v systému důchodového pojištění. »Vláda chce, aby každý musel před důchodem odpracovat 40 let. Tím připraví tisíce lidí o nárok na důchod, na který si celý život odvádějí pojištění. Už dnes pracujeme každý týden o pět hodin déle než Němci. Nevidím důvod, aby lidé i nás museli trávit v práci ještě další čas navíc. Lidé mají nárok na volný čas, mají nárok na klidná léta v penzi a sociální demokracie bude tyto nároky vždycky hájit,« doplnil Šmarda. Zdůraznil, že to bude mít těžké sociální dopady zejména pro lidi v obtížných profesích a postižených hromadnými propuštěními.
(pk)
Výsluhy
Podmínkou pro nárok na výsluhu je, že daná osoba odchází ze služby, kterou vykonávala minimálně 15 let
Minulý rok stát bývalým příslušníkům ozbrojených složek vyplatil na výsluhách 12 501 349 000 korun.
Kdo má nárok na výsluhovou rentu? Bývalí příslušníci armády, tedy i Vojenského zpravodajství, Bezpečnostní informační služby, Celní správy, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Hasičského záchranného sboru, policie, Vězeňské služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace – civilní rozvědky.
—-Nárok na výsluhy mají také úředníci, personalisté, mluvčí, policisté a celníci, pracující v kanceláři, právníci, ekonomové, analytici tajných služeb.
Výsluha je posvobozena od daně, dochází každý rok k její valorizaci.
V loňském roce vnitro předpokládalo náklady na výplatu výsluhových příspěvků ve výši 7 867 849 000 korun.
Roční náklady ministerstva obrany na výsluhové náležitosti pak činí cca 2 940 000 000 korun.
. Deset nejvyšších výsluhových příspěvků je v rozmezí 66 000 až 82 000 korun měsíčně,“
Mluvčí Vojenského zpravodajství Jan Pejšek sdělil že informace o vý-
sluhách jsou neveřejné Mlčí také rozvědka – Úřad pro zahraniční styky a informace.
— Výsluhovým systémem ročně vyteče přes 12 miliard korun
A kdo se jí „dožije“-kdo doslouží třeba těch max. 30 let?
Jurečka z krajní pravice je ksindl řízený Fialou a krajně pravicovou Pětikoalicí, která drží nad vodou nacistický režim na Ukrajině. Těm jsou lidé v ČR tam, kam slunce nesvítí.