Česká republika vydala v uplynulém týdnu ukrajinským uprchlíkům 2360 víz dočasné ochrany. Je to o 189 více než o týden dříve. Od února Česko vydalo 467 418 dočasných víz. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra. Víza jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
Úřady nyní víza neudělují o víkendu, nejvíc jich proto obvykle bývá v pondělí, kdy se znovu otevře registrace. Bylo tomu tak i v uplynulém týdnu, v pondělí 5. prosince získalo dočasnou ochranu v Česku 861 žadatelů z Ukrajiny. Nejmenší zájem byl ve čtvrtek, kdy bylo vydáno víz 102.
Cizinecké policii se od začátku bojů přihlásilo téměř 523 000 běženců. Uprchlíci se musejí nahlásit do tří dnů od příjezdu do České republiky. Tuto povinnost nemají děti do 15 let, které tvoří mezi běženci asi třetinu.
Zhruba pětina ukrajinských uprchlíků se podle odhadů ministerstva vnitra už z Česka vrátila domů. S nastupující zimou se ale vzhledem k poškozené infrastruktuře mohou zase Ukrajinci do zahraničí vydat.
Česká republika přijala ze zemí Evropské unie nejvíc běženců na počet obyvatel. V současnosti ukrajinská populace tvoří v Česku 3,4 až 3,7 procenta obyvatel, což znamená zhruba 355 000 až 390 000 lidí, uvedl již dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Pražský magistrát spolu s Dětským fondem OSN (UNICEF) otevře v pondělí centrum pro dlouhodobou podporu uprchlíků z Ukrajiny. Zaměřené bude na ty běžence, kteří již jsou v metropoli delší dobu a řeší problémy například s bydlením, vzděláváním nebo zdravím. Sídlit bude ve stejné budově ve Vysočanech jako Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU).
Česko přiznává uprchlíkům dočasnou ochranu zatím do konce března. Kabinet nedávno schválil návrh, který ji podle dohody EU prodlužuje o rok. Uprchlíkům s vízem k ochraně stát vyplácí humanitární dávku 5000 korun na pořízení základního vybavení pro začátek života v ČR. Příchozí v nouzi ji mohou pobírat opakovaně, ale nejdéle dalších pět měsíců. Dávka není pro ty, kteří mají zajištěné ubytování se stravou a vybavením. Běženci, kteří jsou v ČR déle než půl roku a jsou v tísni, pak mohou požádat o další podporu.
Ministerstvo práce má do poloviny ledna připravit revizi systému podpory sociálních příspěvků a dávek pro uprchlíky z Ukrajiny. Asistenční centra pro příchozí mají kraje provozovat do konce března, pak od nich provozování převezme stát.
(cik, čtk)