ČR je zemí medicínské turistiky. Zlepšit zrak si jezdí stále víc cizinců

Česká oční chirurgie patří ke světové špičce. Kliniky se pyšní pokrokovým vybavením a ceny zákroků jsou v porovnání s jinými zeměmi ekonomičtější. To jsou hlavní důvody, proč české oční kliniky navštěvuje stále větší počet zahraničních pacientů. Výjimkou nejsou ani pacienti ze zemí vzdálených tisíce kilometrů.

Za chirurgickými zákroky se každoročně vydá mimo svůj domovský stát kolem 50 milionů lidí. Více než třetinu celosvětové poptávky po zákrocích podle statistik zajišťuje Indopacifický region, v žebříčku nejvyhledávanějších zemí se ale velmi vysoko umisťuje i Česká republika. Velké renomé má v zahraničí česká reprodukční medicína a plastická chirurgie. Do hledáčku cizinců se ale stále více dostává i oční chirurgie. Zahraniční pacienty lákají do ČR zejména vysoká úroveň, nižší ceny zákroků a výrazně kratší čekací doba. »Zatímco například ve Velké Británii implantace trifokální čočky, která pacienta zbaví brýlí na všechny vzdálenosti, vyjde na obou očích až na 250 tisíc korun, v ČR je to zhruba třetina. Podobně je tomu i u operací oční vady laserem. Výrazně kratší jsou v České republice i čekací doby na jednotlivé zákroky, na operaci šedého zákalu se ve Velké Británii čeká i dva roky, v ČR to bývá zpravidla několik týdnů,« vysvětlil Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini, která je největší a nejmoderněji vybavenou v ČR.

Vedle ceny je pro zahraniční klienty zásadní i kvalita poskytované péče a ta je v ČR na velmi vysoké úrovni. Podle indexu kvality zdravotní péče respektované instituce Euro Health Consumer Powerhouse se Česká republika v loňském roce umístila na 14. příčce. Předstihla tak například Velkou Británii, Itálii, Irsko nebo Španělsko. »ČR patří zároveň k inovátorům, řada zákroků se zde provedla vůbec poprvé na světě. Vedle zahraničních pacientů tak české kliniky hojně navštěvují i lékaři. Dnes na našich klinikách používáme ty nejmodernější lasery, které má v současné době světová oční chirurgie k dispozici. Dokonce lasery pomáháme vyvíjet a vylepšovat. A proto k nám přilétají renomovaní chirurgové z Ameriky, z Asie a dalších koutů světa učit se, jak se nové lasery vyvíjejí a jak se s nimi operuje. Dostali jsme se na špičku, která pomáhá vyvíjet to nejkvalitnější, co v laserech a oční chirurgii máme a mít budeme,« uvedl Stodůlka.

Lékaři na ní v roce 2023 provedli téměř 50 000 zákroků, zahraniční pacienti tvořili více než pět procent. »Nejvíce pacientů k nám přichází z okolních zemí, tedy Německa, Rakouska, Slovenska nebo Polska. Do ČR cestují kvůli operaci šedého zákalu i korekci dioptrií laserem. Na takové zákroky pacienti v zahraničí čekají měsíce, někdy dokonce několik let. Například v roce 2023 bylo na našich klinikách provedeno přes 32 000 operací šedého zákalu a refrakční výměny čočky, z toho více než čtyři tisíce pacientům ze zahraničí. Výjimkou nejsou ani pacienti, kteří na naši kliniku přiletí přes půl světa, v loňském roce to byl například pacient z Nového Zélandu,« uzavřel Stodůlka.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. „Česká oční chirurgie patří ke světové špičce.“ … Bejvávalo.

    Co se týká šedého zákalu, to se prý brzo ráno v malém městě na náměstí přistaví autobus do kterého nastoupí odvážní pacienti a večer je plný autobus zase odveze zpět na náměstí s odoperovanýma oběma očima (nevím, zda oběma zalepenýma, či zda třeba jedno rozlepí).

    Ve starověkém Egyptě operatér šedý zákal operoval vždy až po setmění, po operaci utekl a vrátil se jen pokud pacient ráno viděl. Jinak se nevrátil. Ti, kteří dnes operují uvedeným způsobem, to nejspíš budou mít ošetřeno právně, aby nemuseli pokaždé prchat za kopečky. To by jim přece mezitím utíkal velkolepý kšeft.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy