Podzimní chladnější počasí je pravidelně doprovázeno zvýšeným počtem respiračních onemocnění, o slovo se ale hlásí také covid. Počet prokázaných případů nákazy covidem-19 stoupá, denně přibývá několik stovek nemocných. Podle lékařů se bude od října situace výrazně zhoršovat. Ohroženi jsou především senioři a lidé s oslabenou imunitou, kteří častěji čelí závažnému průběhu nemoci i následné hospitalizaci. Lékaři proto rizikovým pacientům doporučují včasné testování.
Odborníci upozorňují, že koronaviry se letos začaly šířit s několikatýdenním předstihem. Nakažených covidem přibývá už od poloviny srpna. Výrazné zhoršení situace nicméně lékaři očekávají s nástupem chladnějšího počasí, které tradičně přeje všem respiračním onemocněním. Největší hrozbou ale podle expertů bude na podzim právě covid.
»Je prokázáno, že průběh covidu je zejména u rizikových pacientů závažnější než v případě chřipky. Jen v loňském roce zemřelo na covid 1200 lidí, což je přibližně trojnásobek počtu obětí dopravních nehod,« upozornil předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Pavel Dlouhý. Pro srovnání, na chřipku podle dat Českého statistického úřadu v první polovině loňského roku zemřelo zhruba 200 lidí.
Příznaky koronavirové infekce jsou podobné jako u běžné chřipky. Onemocnění se může projevit horečkou, kašlem, bolestí svalů a kloubů, bolestí v krku, v některých případech může dojít také ke ztrátě chuti nebo čichu. Lidé by proto neměli podceňovat včasné testování. Pokud odhalí covid v raném stadiu, mohou lékaři předepsat antivirotika, která mírní průběh onemocnění. Podle zdravotníků je důležité především u seniorů starších 65 let, lidí s oslabenou imunitou nebo dýchacími obtížemi, u kardiaků, diabetiků, onkologických pacientů a pacientů podstupujících chronickou léčbu. »U těchto skupin je zásadní, aby co nejdříve po propuknutí příznaků vyhledali praktického lékaře a nechali se otestovat. Dnes využíváme zejména antigenní testy přímo v ordinaci, takže je diagnostika velmi rychlá. Pokud se covid prokáže, lékař pacientovi předepíše protivirové léky, které významně snižují riziko závažného průběhu nemoci i případné hospitalizace,« doplnil Dlouhý.
První studie naznačují, že rychlá identifikace nemoci a následná léčba antivirotiky může pacienty ochránit také před tzv. long covidem – tedy dlouhodobými zdravotními problémy, které přetrvávají po prodělání nemoci. Mezi jeho nejčastější příznaky patří únava, bolest svalů a kloubů, bolesti hlavy, dušnost, snížená chuť k jídlu, úzkosti či deprese. »Některé výzkumy ukazují, že u lidí užívajících antivirotikum se příznaky long covidu objevovaly méně často,« uvedl místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP Aleš Chrdle.
Podle expertů by senioři a rizikoví pacienti v rámci prevence neměli zapomínat ani na očkování. »Právě teď je ideální doba nechat se naočkovat, protože sezóna covidu začíná a máme k dispozici nové očkovací látky,« upozornil Chrdle. Stejně jako u chřipky se složení vakcíny mění každý rok v závislosti na tom, jaká varianta covidu ve společnosti zrovna koluje. »V dnešní době už nemá smysl říkat si, kdo byl nebo nebyl historicky očkován, protože aby byl chráněný na další sezónu, musí se nechat přeočkovat znovu,« vysvětlil Dlouhý. Bezpředmětné je podle něj také to, zda člověk covid prodělal v minulosti.
(jad)