Co má společného jediná papouščí zoo v Evropě a výstava známek?

Dnešek je Světovým dnem papoušků a Papouščí zoologická zahrada v jihomoravské obci Bošovice nabízí dnes možnost oslavit tento den ve společnosti papoušků. Kromě toho si návštěvníci mohou orazit pohled, dopis či památník příležitostným poštovním razítkem zhotoveným pouze k letošnímu Světovému dni papoušků a navštívit výstavu známek s papouščí tématikou.

»V Centru ekologické výchovy v naší zoologické zahradě, které se nalézá hned za pokladnou, návštěvníci dnes najdou příležitostnou poštovní přepážku, kde je k dispozici příležitostné poštovní razítko ke Světovému dni papoušků. Je speciálně vyryté pro naši zoo Českou poštou. Za rok se obdobných razítek udělá necelých dvacet,« uvedla ředitelka Hana Škrháková Pádková. »Na příslušné poště (Bošovice) pak bude ještě k dispozici 10 dní a poté bude uloženo v Poštovním muzeu v Praze. Předlohu – hlavu papouška Kakadu navrhl a nakreslil ilustrátor Vladimír Rimbala,« doplnila ředitelka.

U této příležitosti je v zoo dnes zahájená výstava nejen pro filatelisty. Jde o první námětovou výstavku poštovních známek, obálek, dopisnic a razítek tohoto druhu v ČR. Jak jinak než s papoušky. »Papoušci jsou celosvětově velmi vyhledávaný sběratelský námět i ve filatelii. Poštovní správy vydaly několik set známek, sérií, aršíků právě s tímto námětem,« upřesnilaŠkrháková Pádková. »Zakoupit si u nás můžete také naše poštovní známky s papoušky,« dodala ředitelka. Celá výstava se koná díky spolupráci Odborné společnosti Fauna-Flora při Svazu českých filatelistů.

Papouščí zoologická zahrada je jediná tohoto druhu v Evropě. Nachází se v jihomoravské obci Bošovice, ve vzdálenosti asi 25 km od Brna, šest kilometrů od památníku Mohyla míru a města Slavkov u Brna. Tato malebná vesnice leží na samém okraji Ždánského lesa, navazujícího na Buchlovské lesy, se spoustou rozličného turistického vyžití.

V současné době je možné v Papouščí zoologické zahradě zhlédnout kolekce arating, amazonků, samozřejmě neodmyslitelných arů, amazoňany, kakaduy a africké druhy papoušků, jako papoušky šedé žaky, senegalské a jiné. V provozu je nyní 80 voliér, další jsou ve výstavbě.

Pokud si přejete získat další informace, nejen jako běžný návštěvník, ale třeba si také prohlédnout zázemí, zoo nabízí možnost průvodce. Tuto službu je ale nutné objednat minimálně 1 den před plánovanou návštěvou. Děti ve věku 8-15 let si mohou po dobu dvou hodin vyzkoušet práci ošetřovatele papoušků a získat tak nejen krásné zážitky, ale i certifikát Malý ošetřovatel papoušků.

Součástí areálu papouščí zoologické zahrady je Centrum ekologické výchovy, kde je možné získat podrobnější informace o životě papoušků. V zoo nechybí ani možnost malého občerstvení v Café Kakadu. Skvělou kávu s domácími palačinkami si můžete vychutnat na terase a přitom pozorovacími okny sledovat velké druhy arů. V případě nepříznivého počasí je zde i možno posedět v zimní zahradě a rovněž pozorovat papoušky.

U vchodu do zoo je obchůdek s originálními suvenýry, například biočaje, papouščí pexeso, kalendář, pro sběratele turistické vizitky ze zoo, turistické známky, včetně turistické známky Bošovské tvrze a spoustu dalších suvenýrů pro děti i dospělé.

Zoo je otevřeno denně, včetně sobot, nedělí a všech svátků od 10 hodin do 18 hodin až do září. Od října do 17. Listopadu pak od 10 hodin do 17 hodin. V prosinci, ledu a únoru je zoo zavřené a opět je přístupné od března od 10 hodin do 17 hodin. Návštěvu mimo otevírací hodiny je možné dohodnout na telefonním čísle 777 169 005.

Světový den papoušků

Světový den papoušků, který se koná každoročně 31. Května, upozorňuje na hrozbu pro volně žijící papoušky a papoušky chované v zajetí na celém světě. Je to také den, kdy se o těchto inteligentních a nádherných ptácích můžete dozvědět více.

Tento den vznikl v roce 2004, kdy World Parrot Trust (WPT) uspořádal 31. května shromáždění papoušků na Trafalgar Square v Londýně. Odtud organizátoři a příznivci pochodovali směrem k Downing Street. Poté předali petici, která obsahovala 33 000 podpisů, předsedovi vlády Spojeného království. Petice žádala úplný zákaz dovozu volně žijících papoušků do Evropské unie. V roce 2007 Evropská komise oznámila trvalý zákaz dovozu volně žijících ptáků, včetně papoušků.

V současné době žije na světě asi 350 druhů papoušků. Téměř polovina těchto druhů je ohrožena. Asi čtvrtina všech druhů papoušků je kriticky ohrožená, ničením přírodních stanovišť, lovem a nelegálním obchodem s divokými papoušky.

Marcela Špičková

FOTO – Facebook/Papouščí zoologická zahrada, papouscizoo.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy