Na velké obrazovce umístěné ve firmě Lishui Tianshan Cement Co., Ltd. v Nan-ťingu, hlavním městě východočínské provincie Ťiang-su, se v reálném čase zobrazují údaje o emisích uhlíku, aby se zabránilo nadměrným emisím.
»Pro cementářské podniky je dekarbonizace novým trendem,« uvedl generální ředitel společnosti Luo Pcheng a dodal, že ve spolupráci se společností State Grid Nanjing Power Supply Company vybudovali první komplexní projekt řízení emisí uhlíku v cementářském průmyslu.
»Nyní lze vysledovat a řídit více než 95 procent našich emisí uhlíku, což nás nutí zlepšovat výrobní postupy, abychom dynamicky plnili emisní normu,« řekl Luo.
Poznamenal, že společnost, jejíž roční produkce cementu činí 1,5 milionu tun a roční emise oxidu uhličitého kdysi přesahovaly 1,2 milionu tun, může nyní snížit emise uhlíku o téměř jeden milion tun ročně.
Na mezinárodní konferenci o obnovitelných zdrojích energie, která se konala v listopadu ve Wu-si, rovněž v provincii Ťiang-su, bylo podepsáno 73 projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie s celkovými investicemi ve výši 128,6 miliardy jüanů (asi 18,1 miliardy amerických dolarů).
Dekarbonizace cementáren a boom investic do obnovitelných zdrojů energie v ekonomicky silné provincii Ťiang-su je ztělesněním toho, jak Čína neustále směřuje k ekologickému přechodu, neboť se zavázala k dvojímu cíli – dosáhnout do roku 2030 maximálního množství emisí uhlíku a do roku 2060 dosáhnout uhlíkové neutrality.
V minulých letech Čína vyvinula obrovské úsilí o snížení emisí uhlíku, aby pomohla řešit globální změnu klimatu, včetně modernizace tradičních průmyslových odvětví, postupu na vyšší úroveň hodnotového řetězce a velkých investic do čisté energie.
Cílem druhé největší ekonomiky světa bylo do roku 2030 zvýšit podíl spotřeby nefosilní energie na přibližně 25 % a snížit emise CO2 na jednotku HDP o více než 65 % v roce 2030 oproti úrovni z roku 2005.
V roce 2022 dosáhl podíl nefosilní energie na celkové spotřebě energie v Číně 17,5 procenta. Podle zprávy o čínských opatřeních k řešení změny klimatu v roce 2023 se intenzita emisí uhlíku v zemi snížila o více než 51 procent oproti roku 2005.
Díky velkému pokroku v rozvoji solární a větrné energie, výroby elektromobilů a baterií je Čína světovým šampionem v oblasti čisté energie, uvedl Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury, na doprovodné akci v čínském pavilonu na konferenci o změně klimatu COP28.
Jako hlavní dodavatel zařízení pro větrnou a solární energii a napájecích baterií Čína snížila náklady na obnovitelné zdroje energie a pomohla ostatním zemím získávat čistou, spolehlivou a cenově dostupnější energii. Dodává 50 % světových zařízení pro větrnou energii a 80 % světových fotovoltaických zařízení.
Čína je předním investorem v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Do října její instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie přesáhl 1,4 miliardy kilowattů, což představuje meziroční nárůst o 20,8 procenta, jak vyplývá z údajů Národního úřadu pro energetiku.
Země je také světovým lídrem v odvětví vozidel na nové energie (NEV), jejichž prodeje se již osm let po sobě řadí na první místo na světě.
Podle údajů Čínské asociace výrobců automobilů se od ledna do října letošního roku její prodej NEV meziročně zvýšil o 37,8 % na 7,28 milionu kusů.
Začátkem letošního roku země prodloužila svou preferenční daňovou politiku pro nákup vozidel NEV do konce roku 2027. Vydala pokyny na podporu obyvatel venkovských oblastí při nákupu a používání vozidel NEV se zaměřením na podporu výstavby dobíjecí infrastruktury.
»V současné době má každá vesnice v Nan-ťingu nabíjecí zařízení pro vozidla NEV,« uvedl Wang C‘-süan ze společnosti State Grid Nanjing Power Supply Company a dodal, že majitelé vozidel mohou najít nabíjecí místa ve svém okolí jednoduše prostřednictvím mobilního telefonu.
Čína neochvějně dodržuje své závazky v oblasti svých dvou cílů snižování emisí uhlíku. Zdůraznila však, že cestu k dosažení svých cílů a způsob, tempo a intenzitu úsilí o jejich dosažení by měla a musí určovat sama, nikoliv ovlivňovat ostatní.
Země by měla zrychlit plánování a budování nového energetického systému, zlepšit svou průmyslovou strukturu a aktivněji se zapojit do globálního řízení klimatu.
Podle Číny je přechod k ekologickému hospodářství časově náročný a nelze jej uskutečnit ze dne na den.Čína varuje před kampaňovitým snižováním emisí oxidu uhličitého a »náhlým zabrzděním«. Při snižování emisí uhlíku je třeba usilovat také o zajištění bezpečnosti v energetice, průmyslových a dodavatelských řetězcích a potravinářském odvětví a podporovat každodenní život lidí.
Čína bude optimalizovat cestu a způsob dosažení dvojích uhlíkových cílů, vyvážit tempo a intenzitu úsilí a průběžně podporovat ekologickou a nízkouhlíkovou transformaci výrobních způsobů a životního stylu, aby zajistila, že bude obou cílů na snížení emisí dosaženo podle plánu, uvedl Čao Čen-sin, zástupce šéfa Národní komise pro rozvoj a reformy.
(Xinhua)