Čína je pro ČR důležitý obchodní partner

Čína je druhá největší ekonomika světa a pro českou ekonomiku představuje důležitého obchodního partnera. Obrat zahraničního obchodu ČR s Čínou činil podle dat ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v roce 2022 1,1 bilionu korun. Podle údajů Českého statistického úřadu podíl Číny na celkovém obratu zahraničního obchodu ČR představoval 9,9 procenta.

Ve struktuře česko-čínského obchodu nadále přetrvává výrazný převis čínských dovozů do ČR nad českými vývozy do Číny. Loni dosáhly dovozy z Číny hodnoty jednoho bilionu korun, z toho zhruba 75 % činily elektronické výrobky a komponenty. »Ty jsou však následně často zpracovávány jako vstupy pro českou exportní produkci,« uvedlo MPO. Zbývající dovoz představovaly hračky, sportovní zboží, strojírenské výrobky, textil, obuv a další průmyslové výrobky.

České vývozy do Číny za rok 2022 dosáhly úrovně 63,7 miliardy korun.  Vyvážely se především elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, stroje a průmyslová zařízení, odborné, vědecké a řídící přístroje a zařízení pro telekomunikace. »Kromě těchto přímých vývozů do Číny však probíhaly i reexporty českého zboží, zejména strojírenských výrobků do Číny prostřednictvím západoevropských trhů, a to zhruba ve stejném objemu jako přímé vývozy,« vysvětlilo ministerstvo.

Podle předsedy představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěcha Filipa je potenciál česko-čínských vztahů obrovský, bohužel ale zůstává nevyužitý. »Vztahy mezi oběma zeměmi momentálně stojí spíš na historických vazbách, nové se nenavazují, protože současná politika české vlády je přímo nepřátelská k obchodním vazbám na Čínu,« řekl Filip. Připomněl, že čeští občané mají zájem o výrobky z Číny, o čemž svědčí obchod s čínským zbožím, který se uskutečňuje nejen přes internet, ale také v kamenných obchodech.

Nezanedbatelný je podle něj i objem čínských součástek, které jsou v řadě českých nebo evropských výrobků. »Ten, kdo umí využít tento potenciál, má perspektivu, ten, kdo ho nevyužívá, si zhoršuje pozici na domácím i na evropském trhu,« dodal Filip. Za zvlášť potřebné považuje rozvoj vztahů v oblasti vědy a výzkumu. »To je ta nejperspektivnější oblast spolupráce, měli bychom umět využít vědecké poznatky Číny pro rozvoj vlastní ekonomiky,« míní Filip.

Podobný postoj zastává také předseda spolku Nespokojení, expremiér Jiří Paroubek. Čínsko-české vztahy jsou i podle něj daleko za potenciálem toho, co by mohly být. Nicméně, jak dodal, Čína je hned po Německu druhý největší hospodářský partner, pokud jde o zahraničně obchodní výměnu ČR, což má svojí velkou váhu. »Pokud jde o obchodní bilanci, tak samozřejmě ta je vysoce pasivní, ale je potřeba také vidět, že do Číny vyvážíme prostřednictvím Německa významnou část náhradních dílů, které jsou vyráběny pro německé automobilky, takže ta reálná obchodní bilance je příznivější o tyhle reexporty,« vysvětlil Paroubek. Další výhled česko-čínských obchodních vztahů podle něj záleží na politických postojích Česka. »Pokud bude tak nepřátelský, jako ho dává najevo současná vláda, tak nějaké výrazné oživení vztahů nelze očekávat,« míní Paroubek.

Třetí Čína-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair se koná od 16. do 20. května v Ningbo City ve východní Číně. Filip k akci řekl, že je »rád, že výstava začíná mít tradici«.

»Určitě se stane, až skončí omezení způsobená pandemií, důležitým místem pro setkávání čínských a evropských firem a podnikatelů a základem pro další rozvoj vzájemných vztahů nejen v obchodu, ale i mezi lidmi navzájem, kteří tak vytvářejí nová přátelství,« řekl.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. A tady by nejradši různí Pavlove a fialové zrudicky zakazovali s Čínou obchod uplne, to se rovnou můžeme vrátit zpátky na stromy

  2. Jsem rád, že někdo objektivně informuje o česko-čínských vztazích. A díky pánům Paroubkovi a Filipovi. Jen škoda, že před těmi 20 lety nenašli sílu ke společnému postupu… Ale jinak super.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy