Čeští vojáci dnes z pardubického letiště odletěli do Pobaltí. Vojenský speciál je transportoval do Litvy a Lotyšska. Na palubě letadla cestovali vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany a příslušníci 15. ženijního pluku. Na misi stráví šest měsíců. Novinářům to dnes řekla Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády ČR.
Chemici vystřídají na základně v Rukle strakonické protiletadlovce, kteří jsou v Litvě nasazeni pod německým velením od července 2021. Jde o jejich první nasazení v alianční misi předsunutá přítomnost eFP (Enhanced Forward Presence).
»Úkolem čety chemické ochrany o síle osmi desítek osob bude provádět ve prospěch mezinárodního bojového uskupení radiační a chemický průzkum, odběry vzorků a dekontaminaci osob i techniky,« uvedl velitel úkolového uskupení Vilém Čejka. Podle něj je v Pobaltí náročné prostředí. Především jde o výcvikovou misi s koaličními partnery, aby byli vojáci připravení na jakoukoliv situaci, dodal.
Chemici budou využívat dekontaminační vozidla, postřikové rámy a Land Rovery pro radiační a chemický průzkum. Techniku vyslali do Litvy po železnici minulý týden.
Před misí museli absolvovat mezinárodní certifikační cvičení v německém výcvikovém prostoru v Altmarku, kde bylo téměř 2500 vojáků z Německa, Nizozemska a České republiky.
S chemiky do Litvy odletěla i česká vlajka. Je součástí jejich misí od roku 2007. Po letech ji dali zarámovat. »Má i svoji patinu od prachu a písku. Vlajku s sebou chemici vyvážejí na zahraniční operace, byla v Afghánistánu, Iráku a teď s námi jede i do Litvy,« řekl novinářům kaplan a tiskový a informační důstojník úkolového uskupení libereckých chemiků Petr Šabaka.
Ženisté navážou na lotyšské základně v Adazi na svoje kolegy z bechyňského pluku. V sestavě kanadského uskupení nebude působit zesílená pontonová četa jako dosud, ale zatarasovací jednotka 62 vojáků.
»Naším úkolem bude zřizovat protitankové výbušné zátarasy na dálku a podílet se na budování nevýbušných zátarasů. Náš hlavní bojový prvek je schopen doručit protitankové miny až do vzdáleností tří kilometrů. Budeme připraveni plnit úkoly v extrémních letních a standardních zimních podmínkách po dobu až tří dnů,« řekl velitel jednotky Jan Kuthan.
Ženijní specialisté budou využívat minové vrhače MV-3. Čeští vojáci působí v alianční předsunuté přítomnosti eFP s dalšími státy v Litvě a Lotyšsku od června 2018.
(cik, čtk)