Chřipková epidemie sice obvykle propuká až v lednu, podle odborníků ale už nastává ideální čas pro očkování. Bohužel Česká republika v otázce očkování zaostává za evropským průměrem. Proti chřipce se nechává očkovat jen asi čtvrtina českých seniorů, průměr v EU je více než polovina. Starším 65 let přitom zdravotní pojišťovny očkování plně hradí. Chřipkou každoročně onemocní statisíce lidí.
Závažnost průběhu onemocnění je velmi individuální, může být ale provázeno různými komplikacemi a v nejhorších případech končit dokonce úmrtím. »I přesto se Česko stále potýká s velmi nízkou očkovaností populace proti této infekční chorobě, a to i mezi seniory nad 65 let, kteří mají vakcínu plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Zatímco v zemích EU byla podle dat Eurostatu v roce 2021 v této věkové skupině proočkována víc než polovina populace, v Česku to bylo 25 %,« uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová v tiskové zprávě. Premiantem v očkování je Irsko, kde je více než 75 % seniorů očkovaných proti chřipce.
Podle České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je každoročně viry chřipky infikováno pět až 15 % obyvatel. Největší výskyt bývá mezi dětmi. »Každoročně se nakazí až 20 % dětí, které se významně uplatňují v přenosu chřipkových virů v populaci, protože mohou vylučovat virus déle než dospělí. V České republice každoročně umírají v důsledku chřipky stovky až více než tisíc lidí, nejčastěji ve vyšších věkových skupinách,« uvedli vakcinologové ve svém letošním doporučení k očkování proti chřipce.
Ideální dobou pro očkování je říjen až prosinec. Očkování proti chřipce je třeba opakovat každoročně, a to vakcínou připravenou na aktuální sezónu dle očekávaných kmenů chřipky. Organismus je chráněn zhruba 14 dní po aplikaci vakcíny.
»Očkování proti chřipce je nepovinné, ale prioritně by jej měli podstoupit všichni pojištěnci nad 65 let, kteří jej mají plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, stejně jako pacienti s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, nebo diabetem,« připomněla Plívová. Ke skupinám, které mají nárok na hrazené očkování, patří také klienti domovů pro seniory či LDN, zdravotničtí pracovníci apod.
Počet pojištěnců, kteří využívají tento zákonný nárok na hrazené očkování proti chřipce, alespoň rok od roku mírně přibývá. Zatímco před deseti lety hradila VZP očkování zhruba 270 000 svých klientů, vloni jich bylo 390 000. Mezi seniory nad 65 let má ale VZP téměř 1,4 milionu lidí.
VZP v rámci svých preventivních programů nabízí příspěvek všem klientům, kteří nemají očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Dětem do 18 let ve výši 300 Kč, dospělým 200 Kč. Vloni jej čerpalo zhruba 20 tisíc klientů.
(jad)