Firma Wienerberger, která je největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek v ČR, vyvíjí robota na zdění. Prototyp by měl být hotový v polovině příštího roku, ve druhé by pak měl zdít první stavby. Robot nahradí práci pětičlenné zednické party. Firma do vývoje investovala desítky milionů korun, řekl její generální ředitel Kamil Jeřábek. Projekt podpořila Technologická agentura ČR sumou 35,6 milionu Kč, vyplývá z informací agentury. Na vývoji se podílí i pražské České vysoké učení technické.
»Jako reakci na nedostatek pracovní síly ve stavebním průmyslu vyvíjí Wienerberger spolu s malým start-upem robota na zdění. Projekt trvá zhruba dva roky a v polovině roku 2023 by měl být hotový výrobní prototyp robota, který bude umět stavět dlouhé zdi. V těch zdech bude umět vytvořit prostor pro okna, pro dveře. Je to něco, co může být velkou změnou ve stavebním průmyslu. Je to počáteční vývojové stadium, ale chceme to rozjet pro pilotní projekty, které bychom v druhé polovině příštího roku chtěli postavit s robotem,« uvedl Jeřábek.
Jako první chce firma s robotem stavět některé bytové domy. Robota už testuje na stavbě, zkoušky byly úspěšné. Firma ho chce využít na dlouhé zdi, jako jsou stěny supermarketů či hal. »Může to být i skeletová konstrukce, která bude vevnitř vyzděná, pět a více metrů. Robot má dosah pět metrů, tedy plochu, kterou bude schopný vytvořit (najednou). Pak se posune, naváže a jede dál,« popsal ředitel.
Stroj by podle něj měl nahradit práci pětičlenné zednické party. Bude mít svého operátora. »Nahradí těžkou manuální práci zedníka,« řekl ředitel. Stavebnictví je podle něj minimálně digitalizované. Robot, jejž Wienerberger chystá společně s firmou KM Robotics, bude první nakročení k tomu, aby mohla digitalizace nastat ve velkém měřítku, dodal ředitel.
Dalším z cílů je výzkum a vývoj funkčního vzorku zdicího materiálu (cihelného bloku včetně pojiva), spciálně navrženého pro potřeby stroje. Materiál má označení RR (Robot Ready), vyplývá z informací získaných od firmy Wienerberger.
Firma Wienerberger měla loni čistý obrat 4,42 miliardy korun. Meziročně vzrostl o 20,6 procenta. Zisk po zdanění stoupl o 30,8 procenta na 785 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Letošní obrat bude meziročně vyšší, zisk bude přinejmenším podobný jako loni, řekl v listopadu Jeřábek. Firma v roce 2019 dokončila fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin. Má kolem 900 zaměstnanců. Je členem skupiny Wienerberger – největšího světového výrobce cihel kótovaného na burze.
(mac, čtk)
FOTO – Facebook/KM Robotics a Česká televize