Česká lékařská komora (ČLK) nesouhlasí se změnou zákoníku práce týkající se práce ve zdravotnictví, kterou navrhli poslanci. Má umožnit pracovat přesčas dobrovolně více hodin, i nad 416 hodin za rok. Poslance-lékaře, včetně Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), který návrh předložil, proto komora oslovila otevřeným dopisem. Minulý týden komora prezentovala průzkum mezi 500 lékaři, podle nějž až 97 procent nemocnic současnou právní úpravu přesčasů danou zákoníkem práce porušuje.
»Návrh považujeme za špatný a rizikový,« uvedl v dopise prezident ČLK Milan Kubek. Bez dohody se zaměstnancem může zaměstnavatel nařídit 150 hodin přesčasů ročně, další přesčasy nad tento rámec jsou dobrovolné.
»Velmi často se také ona ‚nedobrovolná dobrovolnost‘ v souvislosti s výkonem takzvaně dohodnuté práce přesčas projevuje tím, že zaměstnavatelé včleňují ujednání o přesčasové práci přímo do textu pracovních smluv, což pak činí zaměstnancům problémy při snaze o zbavení se tohoto závazku,« uvedl Kubek. Doplnil, že u mladých lékařů bývá souhlas s takovou prací vynucován i oddálením přístupu k atestační zkoušce.
Novela zavádí podle komory prodloužení maximální týdenní pracovní doby ve zdravotnictví na 56 hodin týdně, u zdravotnické záchranné služby až na 60 hodin. Umožní tak v průměru až osm či u záchranářů až 12 hodin přesčasů týdně. V současnosti se taková přesčasová práce řeší právě dohodami nad rámec běžného pracovního úvazku. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu. Změna by měla platit dočasně do konce roku 2028.
Některé změny v zákoníku práce si vyžádala dvojice evropských směrnic o předvídatelných pracovních podmínkách a o rovnováze mezi prací a rodinou. Novela upravuje také kratší úvazky nebo práci z domova. K úpravě přesčasů ve zdravotnictví Sněmovna přistoupila po varování příslušného výboru, podle kterého by regulace práce na dohody mohla snížit dostupnost pracovníků ve zdravotním provozu. »Povolení většího množství přesčasové práce tak může vést k ohrožení bezpečnosti pacientů,« varovala komora. Podle ní například piloti nebo profesionální řidiči také musí dodržovat předepsané přestávky.
Podle průzkumu, který zveřejnila ČLK, už nyní průměrná délka směny trvá 26 hodin a lékaři pracují průměrně 77 hodin týdně. »Osmdesát osm procent lékařů v průzkumu uvedlo, že pracují více, než upravuje zákoník práce,« řekl minulý týden na tiskové konferenci předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda. Zákoník stanoví maximálně 35 hodin týdně. Více než čtvrtina lékařů podle průzkumu po noční službě zůstává v práci celý následující den a pouze polovina odchází ráno domů.
(čtk)