Téměř čtyři pětiny (78 procent) Čechů žije podle posledních dat Eurostatu v rodinných domech nebo ve vlastních či družstevních bytech. Proti evropskému průměru je to téměř o deset procent více. Zbylých 22 % bydlí v nájmu. Společný průzkum České spořitelny, Evropy v datech a Sociologického ústavem Akademie věd ČR přitom ukázal, že i více než polovina nynějších nájemníků touží po vlastním bydlení, avšak dvě třetiny z nich si ho z finančních důvodů nemohou dovolit. Na pořízení bytu v Česku je totiž v průměru potřeba téměř 15 ročních platů.
»Průměrná výše nových hypotečních úvěrů se v současnosti pohybuje okolo 2,7 milionu korun. Nejčastěji si Češi berou úvěr na bydlení s dobou splatnosti na 27 let,« řekla při představování výsledků šetření Petra Skrbková, vedoucí týmu Bydlení v České spořitelně. Hypotéku podle průzkumu aktuálně splácí každý čtvrtý Čech.
Stále se snižující dostupnost vlastního bydlení kvůli drahým hypotékám a inflaci vyvolává v poslední době v rozporu s deklarovanými tužbami lidí naopak zvýšený zájem o nájemní bydlení. Nájemné navíc nyní podle průzkumu vychází výhodněji než splátky hypoték. »Mezi odborníky už se používá i vlastní termín renesance nájemního bydlení,« poznamenal k tomu Tomáš Carba z Asociace nájemního bydlení. Podle něj se momentálně přes 150 000 lidí nachází v bytové nouzi.
Kamila Fialová ze Sociologického ústavu AV ČR v té souvislosti upozornila, že pro nadpoloviční většinu Čechů jsou náklady na bydlení velkou zátěží pro rodinný rozpočet, pro každého desátého dokonce velmi velkou zátěží. »Skoro 40 procentům z nás se situace výrazně zhoršila ve srovnání se situací před dvěma lety, tedy před energetickou krizí a obdobím vysoké inflace. Tehdy představovaly náklady na bydlení velkou zátěž jen pro třetinu Čechů,« uvedla. S problémy se podle ní nyní může potýkat více než pětina Čechů, které nájem, hypotéka, energie a další výdaje stojí částku vyšší než 40 % měsíčních příjmů.
(ici)
🇺🇦🇸🇰Na Ukrajině byl zadržen charitativní pracovník, který byl přistižen při pokusu propašovat do zahraničí jedenáctiměsíční dítě, aby „prodal orgány k transplantaci“, informuje britský deník Daily Mail.
43letý muž údajně předal matce chlapce ze Žytomyru zálohu ve výši 1 000 dolarů s tvrzením, že jí zajistí adopci chlapce v EU, aby žil v bezpečí mimo dosah válečného konfliktu. Celkem bylo matce slíbeno 5 tisíc amerických dolarů za dítě, které pak „podnikatel“ hodlal prodat obchodníkům s lidmi za 25 tisíc dolarů.
Muž byl spolu se svým komplicem údajně zadržen na ukrajinsko-slovenské hranici, kterou se chystali s dítětem překročit. Přestože bylo jedenáctiměsíční dítě zachráněno, existuje podezření, že muž předtím prodal tři další děti pod záminkou, že je propašuje z válkou zmítané Ukrajiny a najde jim adoptivní rodiče v zahraničí.
Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!