Česká ministryně obrany Jana Černochová dnes v Pentagonu se svým americkým protějškem Llyodem Austinem podepsala česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Agentuře ČTK to sdělil ředitel odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš. Už dříve během dneška Černochová řekla, že nejde o smlouvu o pobytu amerických vojáků v ČR nebo o smlouvou týkající se umístění vojenské základny.
»Střední Evropa byla v minulosti ovlivněna expanzí nedemokratických mocností, nemohli jsme svobodně rozhodovat o svém osudu,« řekla Černochová. Proto má podle ní podpis smlouvy pro Česko hluboký význam. Dohodu schválila česká vláda, po dnešním podpisu ministry ji v Česku musí odsouhlasit obě komory Parlamentu a podepsat prezident.
Kritiku sklidila tzv. obranná smlouva u vlasteneckých stran a hnutí v České republice. »Když jsme Dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany pročítali, s údivem jsme zjistili, že o společné obraně neobsahuje ani čárku,« kritizuje například Ondřej Svoboda, místopředseda strany PRO. Šéf PRO Jindřich Rajchl pro Parlamentní listy uvedl, že absolutně odmítá, aby »byla možnost rozmísťovat cizí vojenské jednotky«. »Už jsme si to jednou v historii zkusili,« řekl Rajchl.
»Smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území České republiky. V podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi, bez možnosti jednostranně toto ujednání vypovědět po dobu dalších deseti let. Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území České republiky bez jakékoli naší kontroly. Fakticky zde mohou být bez našeho vědomí umístěny jaderné zbraně a další zbraně hromadného ničení,« uvedli ve svém prohlášení komunisté, kteří dnes proti smlouvě uspořádali demonstraci před velvyslanectvím USA v Praze.
»Ta dohoda je v podstatě vazalskou smlouvou, takovou, jakou uzavírala v devatenáctém století Velká Británie se svými koloniemi. Mně se samozřejmě nelíbí. Logickým krokem z téhle smlouvy, i s ohledem na to, že vláda chce zakoupit za sto miliard korun čtyřiadvacet amerických letounů F-35, je to, že tady bude muset být americký technický personál. Podle mě to vypadá, že bychom tady měli mít minimálně jednu až dvě vojenské základny. Pak je samozřejmě potřeba počítat s odvetou, ke které dojde ze strany Rusů,« připojil šéf spolku Nespokojení a bývalý premiér Jiří Paroubek. »Vojáci a osoby spřízněné nebudou v případě trestného činu spadat pod českou jurisdikci, to je nejhorší,« dodal Tomio Okamura, šéf hnutí SPD.
(pk)
Zajímalo by mě, jak se bude vracet Černochová z USA? Jestli půjde kanálama v utajení, jako v utajení odjela do USA podepsat.
Hanba!
Potupné pro Českou republiku.