Ať vláda neřeší problémy rozpočtu na úkor důchodců

Hned dvě petice proti zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let dnes projednával při veřejném slyšení sněmovní petiční výbor. Petici organizovanou KSČM podepsalo 16 610 občanů, další petici, kterou iniciovala ČMKOS, podepsalo 81 801 lidí. Opozice v průběhu veřejného slyšení avizovala, že připravuje obstrukce na čtvrteční mimořádnou schůzi Sněmovny, kdy se bude projednávat vládní návrh důchodové novely.

Mluvčí KSČM Roman Roun před poslanci připomněl slova premiéra Petra Fialy (ODS), který ještě loni v listopadu tvrdil, že jeho vláda důchodový věk nezvýší. Připravované kroky vlády označil za asociální. »Protože se jedná o další krok vlády, která se zuby nehty vyhýbá zásadnímu zvýšení daňové zátěže pro banky, korporace a multimiliardáře, a místo toho volí cestu dalšího omezení důstojného života pracujících, byli komunisté první, kdo začali v ulicích a na náměstích vyzývat k odporu proti zvyšování věku odchodu důchodu,« uvedl.

Roman Roun

O tom, že jde o zásadní téma, jež se dotkne současné generace občanů v produktivním věku a které výrazně rezonuje společností, svědčí podle něj i fakt, že už za první čtyři týdny se pod petici nasbíralo přes 10 000 podpisů. Následně začaly petice organizovat i další organizace, spolky, odbory a hnutí a v současné době se počet podpisů na všech peticích proti zvyšování věku odchodu do důchodu blíží 130 tisícům. »Rozhodně tedy nejde o minoritní téma,«uvedl Roun.

Vláda likviduje zbytky sociálního státu

Komunisté jsou si podle něj vědomi, že důchodový systém může skončit podle České správy sociálního zabezpečení v deficitu 80 miliard korun. Navrhují stabilizovat důchodový systém mimo jiné zvýšením příjmové stránky rozpočtu zdaněním všech zisků dosažených v tuzemsku, zrušením stropu na odvody nebo omezením výdajů na zbrojení. Zástupce petentů Ludvík Šulda uvedl mezi dalšími požadavky KSČM zavedení institutu minimálního důchodu nad úrovní životního minima a zvýšení základní výměry důchodů. Na adresu nynější vlády zazněla i další kritika, například za to, že chce zlikvidovat zbytky sociálního státu.

Ludvík Šulda

»Ať vláda bojuje s inflací a neřeší problémy státního rozpočtu na úkor důchodců,« řekl bývalý poslanec KSČM Leo Luzar. Kromě něj se veřejného slyšení se zúčastnili i další bývalí poslanci KSČM, například Marta Semelová nebo Jan Klán.

Zástupce ministerstva práce Tomáš Machanec uvedl, že vláda chce, aby důchody byly od roku 2030 navázány na věk dožití. Stát bude každý rok vyhodnocovat, jak se vyvíjí doba dožití lidí ve věku 50 let, a pokud bude doba dožití růst, bude se zvyšovat i věk odchodu do důchodu, uvedl.

Poté se uskutečnilo veřejné slyšení k petici iniciované ČMKOS. Do Sněmovny ji přišel hájit odborový předák Josef Středula.

Sněmovnu čekají další obstrukce

Podporu peticím vyjádřilo opoziční hnutí SPD. Jeho zástupci už připravují obstrukce na čtvrteční mimořádnou schůzi Sněmovny. Na této schůzi chce vládní koalice projednat zpomalení valorizace penzí, zpřísnění podmínek pro předčasný důchod a zavedení nového přídavku při vyšší inflaci. Podle SPD jsou tyto návrhy asociální. Na dnešním veřejném slyšení to řekl předseda SPD a současně předseda petičního výboru Sněmovny Tomio Okamura.

»My chystáme obstrukční jednání, my nechceme, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu,« prohlásil Okamura. Hranice 65 let pro odchod do důchodu označil pro SPD za nepřekročitelnou.

Podobně se vyjádřila i poslankyně ANO a předsedkyně mandátového výboru Helena Válková. »Máme připravenou řadu vystoupení,« uvedla. Připomněla, že hnutí ANO podalo ústavní stížnost proti nedávno přijatému zákonu, který zpomaloval již letošní růst důchodů. Při projednávání tohoto zákona na přelomu února a března zažila Sněmovna několik dní i nocí obstrukcí. Tehdejší schůze trvala víc než čtyři dny a vlastní jednání dolní komory bez přestávek trvalo přes 72 hodin.

(jad)

REPRO FOTO – RaptorTV

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy