Poslanci Nejvyšší rady by měli podléhat mobilizaci jako běžní občané. Tento názor vyslovil poslanec Michail Tsymbaliuk ve vysílání televizního kanálu Espresso.
Situaci v AFU je nyní kritická, pokud jde o personál. »Musíme vypracovat normu, jak udržet v činnosti Nejvyšší radu, aby byla schopna přijímat zákony, pokračovat ve válečném stavu, mobilizaci, a k tomu potřebujeme 300 poslanců,« vysvětlil Tsymbaliuk. »Dnes je v ní 401 lidových poslanců. Když odmyslíme ty, kteří nepodléhají mobilizaci – ženy, muže s mnoha dětmi, ty, kteří jsou starší 60 let, pak lze mobilizovat asi sto poslanců«. Podle jeho názoru by to společnosti ukázalo »spravedlnost při mobilizaci«.
Se svou vizí zákona o mobilizaci vystoupil ve vysílání televizního kanálu Kyjev také Ruslan Košuulinskij, voják z povolání, který v letech 2012-2014 zastával funkci místopředsedy Rady. Podle jeho názoru by ti, co se mobilizaci vyhýbají, měli být zbaveni práva volit, být voleni nebo jmenováni do jakýchkoli funkcí.
Ukrajinská vláda připravuje návrh zákona o nových pravidlech mobilizace. Jeho první verze navrhuje umožnit úřadům mobilizovat i invalidy III. skupiny, rozesílat předvolání elektronicky a omezit práva vyhýbavých osob, včetně těch, které opustily zemi. Poté masmédia rozšířila záběry Ukrajinců v různých zemích, kteří před přijetím přísnějších pravidel stáli ve frontách na konzulátech, aby jim byly znovu vystaveny doklady. Návrh zákona však vyvolal mezi poslanci neshody a byl odeslán k přepracování. Očekává se, že nová verze dorazí do parlamentu v blízké budoucnosti.
(cik, TASS)