Francouzské parlamentní volby mají těsný výsledek, Macron nemá většinu jistou

První kolo francouzských parlamentních voleb skončilo podle odhadů francouzských médií velmi těsným výsledkem. Koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona a levicová formace Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES) Jeana-Luka Mélenchona získaly podle odhadů shodně kolem 26 procent hlasů.

Macronova centristická aliance má velkou šanci zůstat největší parlamentní silou a má stále naději i na většinu v Národním shromáždění. Agentury AFP či Reuters ale upozorňují, že po prvním kole nemá prezidentův tábor většinu 289 křesel ani zdaleka jistou. Rozhodující pro rozdělení 577 mandátů bude výsledek druhého kola voleb, které se bude konat za týden.

Podle odhadů zveřejněných francouzskými médii má Macronova centristická formace Spolu šanci získat největší počet křesel v Národním shromáždění. Spodní hranice odhadů ale uvádí zisk pod hranicí parlamentní většiny, která činí 289 mandátů. Sondáž agentury Ipsos – Sopra Steria přisuzuje Spolu 255 až 295 křesel, průzkum společnosti Elabe 270 až 310 křesel. NUPES v počtu křesel zaostává. Podle Ipsos – Sopra Steria má šanci získat 150 až 190 křesel, společnost Elabe ji přisuzuje 170 až 220 křesel. Rozdíl mezi procentním ziskem a konečným ziskem mandátů je způsoben složitým systémem francouzských parlamentních voleb, které jsou dvoukolové.

Pokud by Macron nezískal absolutní většinu v parlamentu, tedy 289 křesel a více, musel by pravidelně vyjednávat se středopravicovými a středolevicovými poslanci o podpoře jednotlivých návrhů a nacházet častěji kompromisy, než v případě pohodlné parlamentní většiny, upozornila agentura DPA. Ani jedna ze prognóz podle agentury Reuters ale nepředpokládá, že by NUPES mohla dosáhnout na vládní většinu, která by vedla k takzvané kohabitaci, při níž prezident a premiér pocházejí z různých stran. Takový scénář byl deklarovaným cílem lídra levice Mélenchona.

Po sečtení více než 88 procent odevzdaných hlasů mírně vede Spolu s více než 25 procenty hlasů, druhá je NUPES s více než 24 procenty hlasů. Zhruba 20 procent hlasů získalo i Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.

Druhé kolo se uskuteční v obvodech, kde žádný kandidát nezíská 50 procent odevzdaných hlasů a současně 25 procent hlasů všech registrovaných voličů. Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvyšší podporou či kandidáti, kteří získali alespoň 12,5 procenta hlasů všech voličů.

Mélenchon uvedl, že »prezidentská strana byla poražena«. Vyzval voliče, aby levicovou koalici znovu podpořili v druhém kole a »definitivně odmítli nechvalné záměry« prezidentského tábora. Kandidáti NUPES vyjadřovali v médiích spokojenost s výsledkem svého uskupení.

Prezident Macron podle stanice TF1 vyzval politiky své aliance k pokoře, výsledky označil za povzbudivé. Premiérka Élisabeth Borneová uvedla, že prezidentská koalice má týden na to, aby v druhém kole získala »silnou a jasnou většinu«. Podle ní jsou v sázce základní hodnoty francouzské republiky. Vyzvala k mobilizaci proti extrémům. »Republika neznamená štvát jedny lidi proti druhým,« uvedla premiérka.

Třetí nejsilnější silou v Národním shromáždění bude podle odhadů pravicová koalice Republikánů a centristických stran, kterým průzkumy přisuzují 50 až 80 křesel. V preferencích je třetí RN ale kvůli volebnímu systému se očekává, že získá maximálně 30 až 40 mandátů. I to by byl pro stranu úspěch, její předchůdkyně Národní fronta měla v parlamentu maximálně 15 mandátů. Le Penová hovořila o »obrovském vítězství“.

Podle stanice RFI kandidáti Spolu postoupili do druhého kola v až 430 obvodech, kandidáti levicové koalice mají šanci na druhé kolo až v 380 obvodech. Ve 150 až 200 obvodech budou v druhém kole i kandidáti RN. V případě obvodů, v nichž RN nebude v druhém kole, šéfka strany Le Penová vyzvala voliče, aby nepodpořili ani prezidentský blok ani levicovou koalici.

Média se zaměřila také na výsledky jednotlivých politiků. Do druhého kola se nedostal neúspěšný krajně pravicový prezidentský kandidát Éric Zemmour, zatímco Le Penová, která se v prezidentských volbách probojovala do druhého kola, získala přes 50 procent hlasů. Do čela klání se ve svých obvodech dostali premiérka Borneová i ministr vnitra Gérald Darmanin. Oba ale zřejmě budou muset zabojovat o mandát v druhém kole.

»Je to velmi vážné varování Emmanuelu Macronovi,« uvedl analytik Brice Teinturier. Další odborník Frédéric Darbi poukázal na to, že prezidentská většina si ve srovnání s předchozími volbami v roce 2017 zřejmě pohoršila o sedm procentních bodů. »Sjednocené levici se podařilo vnutit Francouzům svůj příběh,« řekl. Analytici si také všímají dobrého výsledku RN.

Volební účast bude zřejmě nejnižší za posledních 20 let. K urnám přišla podle odhadů méně než polovina oprávněných voličů (zhruba 47 procent).

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy