Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala před humanitární a zdravotní katastrofou v pásmu Gazy, protože humanitární sektor a přístup ke zdravotnickým službám se stále zmenšují.
Sean Casey, koordinátor pohotovostních zdravotnických týmů WHO, při svém vystoupení na týdenním brífinku OSN prostřednictvím videospojení z Gazy zdůraznil »dramaticky špatnou« situaci v celém pásmu Gazy. Zdravotní systém se rychle hroutí a intenzita konfliktu v posledních týdnech nepolevuje, uvedl.
»Nemocnice se zavírají, pacienti nemají přístup do zdravotnických zařízení, zdravotníci jsou nuceni v zájmu vlastní bezpečnosti prchat,« řekl Casey.
Krvavé boje zesílily v centrálních a jižních oblastech a zatěžují přetížené nemocnice, které stále zůstávají otevřené.
Exodus zdravotnického personálu
Tři nejdůležitější nemocnice v těchto oblastech, Evropská nemocnice v Gaze, Násirův lékařský komplex a Al-Aksá, byly životně důležité pro jižní Gazu, kde v současné době žijí více než dva miliony lidí, uvedl Richard Peeperkorn, zástupce WHO na okupovaném palestinském území.
Nemocnice Al-Aksá přišla o 70 % personálu, který z bezpečnostních důvodů uprchl s rodinami, stejně jako Nasser Medical Complex, jedno z posledních fungujících traumatologických center. Evakuace zdravotnického personálu způsobila, že nemocnice přestaly fungovat.
Tisíce pacientů odešly z Al-Aksy do jiných nemocnic, které již praskaly ve švech. Přecházeli pouze z jedné špatné situace do druhé, protože v Gaze nebyla žádná bezpečná místa, řekl Casey.
Ve srovnání s 3500 nemocničními lůžky před konfliktem má nyní Gaza jen asi 1400 lůžek, situace však vyžaduje nejméně 5000 lůžek, uvedl Peeperkorn.
Snižující se přístup k péči
Konflikt vyhnal z domovů 1,9 milionu lidí, což je neuvěřitelných 85 procent obyvatel Gazy, a civilisté na obléhaném palestinském území jsou ohroženi hladem a nemocemi, uvedla OSN.
WHO se společně s Agenturou OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky pokusila vyhodnotit úroveň infekčních onemocnění a uvedla, že bylo zaznamenáno více než 81 000 případů průjmů, což je o 2 000 více než v normálních podmínkách.
Rezoluce přijatá Výkonnou radou WHO minulý měsíc vyzvala k okamžitému, trvalému a neomezenému průchodu humanitární pomoci do Gazy, ale přístup k humanitární pomoci se ještě více omezil. Dodávky pomoci do Gazy byly každý den odmítány, uvedl Peeperkorn.
Světová zdravotnická organizace (WHO) má již dva týdny zamezen přístup na sever a byla nucena zrušit šest plánovaných misí. Tým byl připraven dodat pomoc, ale nebyl schopen získat potřebná povolení. »Každý den řadíme naše konvoje, čekáme na povolení a nedostáváme ho,« řekl Casey. »A pak se vracíme a další den to děláme znovu.«
Pokud jde o děti, kterým byly amputovány končetiny, Casey uvedl, že k amputacím dochází kvůli opožděnému přístupu k péči a nedostatku prostředků v nemocnicích.
Chyběli také chirurgové a operační prostory. S omezenými zdroji musel podle Peeperkorna zdravotnický personál neustále činit těžká rozhodnutí, včetně provádění amputací, které nemusely být nutné, aby zachránil co nejvíce životů.
(Xinhua)