Příslušný výbor ukrajinského parlamentu, Nejvyšší rady, nedokázal včas rozhodnout o kontroverzním návrhu zákona o mobilizaci a zpřísnění trestů pro ty, kteří se vyhýbají vojenské službě, uvedli zákonodárci.
»Návrh zákona o mobilizaci nepůjde dnes k projednání do Nejvyšší rady,« uvedl poslanec Nejvyšší rady Alexej Gončarenko a dodal, že dokument bude ještě jednou přezkoumán parlamentním výborem pro národní bezpečnost.
Poslankyně opoziční strany Evropská solidarita Irina Frizová zároveň prohlásila, že některá ustanovení návrhu zákona jsou v rozporu s ústavou země. »Trváme na odstranění všech ustanovení, která s sebou nesou korupční rizika, a na odstranění protiústavních norem – na jeden legislativní akt jich bylo příliš mnoho,« řekla pro státní televizi.
Návrh zákona může být buď vrácen vládě k opravám a vylepšením, nebo předložen k hlasování v parlamentu, přičemž v případě potřeby může být mezi prvním a druhým čtením pozměněn.
Členka výboru Solomija Bobrovská zároveň sdělila, že dokument vyžaduje vážné přepracování, neboť zákonodárci »mají výhrady prakticky ke každému jeho druhému ustanovení«.
Problémy s mobilizací na Ukrajině
Ukrajinské úřady se setkávají s četnými potížemi při náboru do armády. Dne 25. prosince byl parlamentu předložen návrh zákona o nových mobilizačních pravidlech. Mezi hlavní navrhovaná opatření patří omezení práv za nedostavení se k odvodu do armády, včetně zmrazení bankovních účtů, snížení věku osob podléhajících mobilizaci z 27 na 25 let a možnost zasílat povolávací rozkazy elektronicky.
Ukrajincům, kteří se po předvolání nedostaví na vojenské odvodní úřady, bude zakázáno cestovat do zahraničí a provádět transakce s movitým a nemovitým majetkem. Kromě toho jim bude zakázáno řídit vlastní vozidla a získat řidičský průkaz a budou jim odepřeny půjčky a pozastavena výplata dávek a příspěvků.
Agresivní mobilizační kampaň na Ukrajině již přinesla řadu skandálů. Média pravidelně zveřejňují příběhy o tom, jak vojenští mobilizační důstojníci při rozdávání povolávacích rozkazů používají proti občanům násilí nebo jak odvádějí osoby nezpůsobilé ke službě ze zdravotních důvodů, a také mnoho případů, kdy zákonodárci a státní úředníci zneužívají své pravomoci a tajně ukrývají své syny v odvodním věku na místa v zahraničí, mimo dosah kyjevských mobilizačních oddílů.
V poslední době v souvislosti se zhoršenými problémy s odvody vojenské odvodní úřady aktivně odchytávají muže na veřejných místech a mnozí z nich musí celé měsíce zůstávat doma.
Dne 19. prosince Zelenský uvedl, že ukrajinské vojenské velení požádalo o to, aby bylo do ozbrojených sil odvedeno dalších 500 000 lidí.
(cik, TASS)