Údaje o domácí produkci a bilanci zahraničního obchodu za listopad, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, jen potvrdily, že tuzemská ekonomika je v hlubokém útlumu. Navíc ani neslibují brzké výraznější zlepšení. Průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 2,7 procenta (loni v listopadu stoupla jen o 0,5 %) a oproti předchozímu měsíci byla nižší o 1,8 %. Stavební produkce se propadla meziročně o 6,5 % (po loňském snížení o 0,8 %) a meziměsíčně klesla o 3,8 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila s přebytkem ve výši 30,8 miliardy korun (loni v listopadu byl schodek 25,5 mld. Kč), ovšem nikoliv díky silnějšímu exportu, ten naopak klesl, ale kvůli výraznému propadu dovozu.
Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v říjnu, zaznamenal průmysl meziroční růst o 1,9 %, stavebnictví si pohoršilo o 0,9 % a obchodní bilance vykázala přebytek ve výši 12,8 mld. Kč.
Auta tentokrát průmysl z červených čísel nevytáhla
»V listopadu se průmysl vrátil k poklesu. Mírný růst ve výrobě motorových vozidel a některých navazujících oborech nezvládl vykompenzovat pokles většiny odvětví, zejména výroby strojů a ostatních nekovových minerálních výrobků,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Vývoj ve výrobě motorových vozidel byl podle statistiků zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou roku 2022, kdy listopad jako nejsilnější měsíc roku kompenzoval předchozí říjnový výpadek. Odvětví výroby strojů a zařízení se během posledního půl roku změnilo ze stabilně růstového na odvětví objevující se v čele odvětví s nejvyšším záporným příspěvkem. Pokračoval pokles ve výrobě stavebních hmot a skla, o téměř pětinu byla meziročně nižší produkce v těžbě a dobývání.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v listopadu ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 0,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 0,8 %, tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 %. »V listopadu se po dlouhé době dostaly do černých čísel nové průmyslové zakázky. Bylo to zejména díky výrobě motorových vozidel a elektrických zařízení a také uzavření dalších dlouhodobých objednávek na ostatní dopravní prostředky, například kolejová vozidla,« sdělila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Dvojciferným tempem podle statistiků opět meziročně klesla hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu a v hutnictví a slévárenství.
Zaměstnanost v průmyslu dál klesá, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v listopadu snížil meziročně o 2,3 %.
Další výrazný pokles bytové výstavby
Produkce v pozemním stavitelství (hlavně stavby budov) se podle statistiků snížila meziročně o 7,7 %, inženýrské stavitelství, které zahrnuje stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo pokles o 3,9 %. »Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí, byl zaznamenán nejvyšší listopadový úhrn srážek od roku 1961,« poznamenal Matějka.
Stavební úřady vydaly 6159 stavebních povolení, meziročně o 11,7 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 41,9 miliardy korun a meziročně se zvýšila o 0,2 %.
»Zahajování bytové výstavby bylo v listopadu v útlumu, počet zahájených bytů klesl o 40,7 % a hodnota byla v roce 2023 zatím nejnižší. Největší vliv na celkový pětinový pokles počtu dokončených bytů měla kategorie rodinných domů a tento výsledek byl ovlivněn spíše vysokou srovnávací základnou,« vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se v listopadu zvýšil meziročně o 0,6 %.
Přebytek jen díky propadu dovozu
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v listopadu podle předběžných údajů ČSÚ s přebytkem ve výši 30,8 mld. Kč, což byl meziročně o 57,2 mld. Kč lepší výsledek.
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně o 15,1 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly. Přechodem z pasiva do aktiva se o 11,4 mld. Kč zlepšila bilance v obchodu s elektrickými zařízeními. Schodek v obchodu s ropou a zemním plynem se v důsledku poklesu cen na světových trzích a nižšího dovezeného množství zmenšil o 11,3 mld. Kč. Kladné saldo bilance v obchodu se stroji a zařízeními meziročně vzrostlo o 5,2 mld. Kč.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně o 3,7 mld. Kč nižší přebytek v obchodu s elektrickou energií, a to kvůli poklesu cen.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v listopadu zvýšil meziročně o 9,5 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU byl nižší o 42,2 mld. Kč.
Vývoz klesl meziročně o 2,6 % na 403,6 mld. Kč, dovoz se pak propadl o 15,4 % na 372,8 mld. Kč.
»Vzhledem k vyššímu meziročnímu poklesu dovozu nad vývozem skončila listopadová obchodní bilance kladným výsledkem a dosáhla zatím nejvyšší hodnoty roku 2023. Výraznější meziroční pokles dovozu, přibližně o 46 %, jsme zaznamenali opět u ropy a zemního plynu, ale také u elektrických zařízení, a to téměř o 30 %,« doplnila Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Dodejme, že v lednu až listopadu uplynulého roku dosáhl podle statistiků přebytek obchodní bilance 120,8 mld. Kč ve srovnání s deficitem 202,4 mld. Kč ve stejném období předchozího roku. Vývoz stoupl od počátku roku meziročně o 1,2 %, zatímco dovoz se snížil o 6,4 %.
Ivan Cinka