Podívejte se, jak vypadá měsíc Jupitera Io. Jde o nejnovější snímek sondy Juno!

V sobotu 30. prosince uskutečnila sonda NASA Juno průlet kolem Jupiterova měsíce Io. Šlo o nejbližší průlet kolem tohoto tělesa za posledních 20 let. Kamera JunoCam při té příležitosti pořídila šest fotografií tohoto geologicky velmi zajímavého objektu.

Tato konkrétní fotografie byla pořízena ve vzdálenosti 2500 kilometru a zachycuje oblast kolem severního pólu Měsíce, kde se právě nachází terminátor, tedy rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou částí tělesa. Rozlišení snímku činí 1,7 kilometru na pixel. To je přibližně čtyřikrát více než u předchozích nejlepších snímků této oblasti, které pořídila rovněž kamera JunoCam v říjnu. Další průlet kolem Io má sonda Juno naplánovaný na 3. února, kdy se Juno přiblíží k povrchu Io na vzdálenost přibližně 1500 kilometrů.

Io je jedno z pouhých tří vulkanicky aktivních těles ve Sluneční soustavě. Zbývajícími jsou Země a Venuše. Na jeho povrchu bychom nalezli více než 400 aktivních sopek, čímž překonává i obě dříve zmíněné planety. Při sopečných erupcích je vyvrhována síra a oxid siřičitý. Obě tyto látky poté mrznou a ukládají se na povrchu, často ve velmi zajímavých útvarech. To z Ia činí pro vědce velmi zajímavé těleso i pro budoucí výzkum.

Některé sopky na Io vyvrhují lávové fontány vysoké desítky kilometrů. Io se zmítá v přetahování mezi mohutnou gravitací Jupiteru a menšími, ale přesně načasovanými vlivy dvou sousedních ledových měsíců, které obíhají dále od Jupiteru – Europy a Ganymedu.

Sopečné výbuchy na Io jsou někdy tak silné, že je lze pozorovat velkými pozemskými dalekohledy. Io má na svém povrchu dokonce jezera roztavené křemičitanové lávy. Je jen o málo větší než pozemský Měsíc a má přibližně čtvrtinu průměru Země.

Při prosincovém průletu zkoumala sonda Juno zdroje mohutných vulkanických aktivit měsíce Io, a také zda se pod jeho kůrou nachází magnetický oceán, a i přesnější význam slapových sil Jupiteru, který jimi neúnavně stlačuje tento měsíc, popsal výzkum hlavní ředitel tymů Juno a vědec Scott J. Bolton ze Southwest Research Institute v San Antoniu v Texasu. V tomtéž výzkumu bude sonda Juno pokračovat i při plánovaném únorovém průletu.

»Kombinací dat z tohoto průletu s našimi předchozími pozorováními vědecký tým Juno zkoumá, jak se sopky na Io liší«. – »Zjišťujeme, jak často vulkány vybuchují, jak jsou jasné a horké, jak se mění tvar lávového proudu a jak aktivita Io souvisí s tokem nabitých částic v Jupiterově magnetosféře,« upřesnil Bolton.

Všechny tři kamery na palubě sondy Juno byly během průletu kolem Io aktivní. Kamera Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) pořizovala snímky v infračervené oblasti, sbírala tepelné stopy vyzařované vulkány a kalderami pokrývajícími povrch měsíce. Hvězdná referenční jednotka mise (navigační hvězdná kamera, která rovněž poskytuje cenné vědecké poznatky) získávala dosud nejvyšší rozlišení snímků povrchu. A kamera JunoCam pořizovala barevné snímky ve viditelném světle. Kamera JunoCam byla na sondu zařazena kvůli zapojení veřejnosti.

(mac, Facebook/Česká astronomická společnost, NASA)

FOTO – missionjuno.swri.edu/NASA/JPL/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Thomas Thomopoulos © CC BY, Facebook/Česká astronomická společnost

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy