I lvi indičtí se rádi navoní netradičním parfémem

Už před Vánocemi mohli chovatelé v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava zpestřit jídelníček některým zvířatům vánočními stromky z hobby marketu, které byly poškozené, a tedy neprodejné. Po Vánocích pak získali další stromky, které prodejcům a zahradnictvím zbyly. Neprodané jedličky posloužily některým druhům zvířat jako hračky a lvům indickým dokonce jako vítaný parfém.

»Jedná se o jedličky, na nichž si pochutnávají zejména jeleni, osli, domácí kozy, ovečky i krávy, ale také žirafy či antilopy,« upřesnila tisková mluvčí Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava Šárka Nováková.

Stromky neslouží jen jako potrava, ale některá zvířata je využívají jako objekt na hraní. Video zachycuje lvy indické, kteří dostali stromek v rámci enrichmentu. Chovatelé nejdříve nechali stromek samici a poté jej přemístili k samci, kterého zaujaly nejen vonné silice z jedličky, ale také pach lvice.

Pracovníci všech zoologických zahrad však všeobecně nepřijímají stromečky z domácností. Není to z nevděčnosti, protože jakoukoli pomoc v zoologických zahradách rádi vítají. Jen nechtějí riskovat zranění zvířat zapomenutými ozdobami nebo háčky.

Objevte kouzlo zimní zoo

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava má své kouzlo i v zimním období a její návštěvníci zde mohou vidět většinu chovaných zvířat a zažijí i docela netradiční podívanou. V zasněžených výbězích mohou pozorovat nejen zvířata mírného pásu, ale také ta z tropů a subtropů, jako jsou zebry, antilopy, některé druhy opic, sloni či papoušci.

Teplomilné druhy zvířat pobývají ve venkovních výbězích samozřejmě mnohem kratší dobu než v letním období, a to v závislosti na aktuálním počasí. Pokud neklesají teploty výrazně pod bod mrazu, užívají si například afričtí kopytníci pobyt venku okolo poledne. Ve stejnou dobu a rovněž podle aktuální venkovní teploty pobývají ve výběhu i sloni. Většina druhů primátů může chodit ven podle libosti. Venčení si užívají i papoušci nebo ptačí obyvatelé Voliéry Papua.

Ostravská zoo chová rovněž řadu druhů, které si zimu užívají. A zvládají ji mnohem lépe než vysoké letní teploty. Patří k nim třeba pandy, jeleni, velbloudi, kachny, husy, jeřábi, supi, orli a další druhy. »Chladné období přečkávají díky husté zimní srsti nebo porostu peří ve venkovních výbězích a voliérách bez vyhřívaných ubikací. Boří tak představy mnoha lidí, že během zimy nejsou zvířata v zoo vidět, protože jsou schovaná v teple,« ujistila Nováková.

Při procházce zimní zahradou se mohou návštěvníci zahřát v některém z tropických pavilonů, například v pavilonu Papua s tropickými plazy a rybami, v pavilonu Wanderu s makaky lvími a tanami severními, v pavilonu Tanganika s hrochy a krokodýly nebo v Pavilonu evoluce s více než dvěma stovkami zvířat ze západní Afriky, mezi nimiž je i skupina šimpanzů hornoguinejských se dvěma mláďaty. Otevřena je také restaurace Saola a to každý den od 10 hodin. V závislosti na počasí mají otevřeno i vybrané stánky s občerstvením.

Lidé mohou v tomto období využít levnější vstupné, které platí do 31. března. Dospělý návštěvník tedy zaplatí 110 korun, děti od 3 do 15 let, studenti, senioři či držitelé průkazů ZTP a ZTP/P starší 15 let pak 60 korun.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/Monika Vlčková a Enrico Gombala

REPRO FOTO – YouTube/Zoo Ostrava/Enrico Gombala

VIDEO – Zoo Ostrava/Enrico Gombala

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy