Podle tří amerických obranných úředníků a dalšího úředníka obeznámeného s dohodou, Spojené státy tajně prodloužily svou vojenskou přítomnost na základně v Kataru o dalších 10 let. Tato dohoda, která nebyla veřejně oznámena, podtrhuje závislost Washingtonu na této malé zemi Perského zálivu, která se nedávno stala klíčovým hráčem při zprostředkování propuštění Američanů ze zajetí v Gaze a Venezuele. Informovala o tom stanice CNN.
Největší americké vojenské zařízení na Blízkém východě, letecká základna Al Udeid, se nachází v poušti jihozápadně od Dauhá a pojme více než 10 000 amerických vojáků. Ministr obrany Lloyd Austin během své návštěvy Al Udeidu minulý měsíc vyjádřil Kataru vděčnost za zvýšené investice do základny.
O obnově se nezmínil a Bidenova administrativa ji nezveřejnila, přestože Katar čelí zvýšené kontrole kvůli hostování vysokých představitelů Hamásu. Základna byla kritickým centrem pro letecké operace Centrálního velitelství USA v Afghánistánu, Íránu a na Blízkém východě, přičemž odtud operovaly také katarské a britské vzdušné síly.
USA zvýšily svou přítomnost v regionu v reakci na stupňující se hrozby ze strany Íránem podporovaných militantních skupin v Iráku, Sýrii a Jemenu. Po únosu 240 rukojmích Hamásem 7. října sehrál Katar klíčovou roli při vyjednávání a usiloval o propuštění izraelských a mezinárodních zajatců. Katar zůstává ústřední postavou probíhajících jednání o obnovení vyjednávání o rukojmích a spolupracuje se CIA, izraelským Mossadem a Egyptem.
Zapojení Kataru do vyjednávání o Američanech zadržovaných Venezuelou bylo méně veřejné, ale vyšlo najevo poté, co prezident Nicolás Maduro minulý měsíc propustil 10 Američanů výměnou za blízkého spojence, kterého USA obvinily z praní stovek milionů dolarů.
Účast Kataru na obou skupinách jednání byla považována za rozšíření zprostředkovatelské role, kterou tato země převzala ve vztazích s dalšími nepřáteli USA, včetně Íránu a Tálibánu. Analytici tvrdí, že obrovské bohatství Kataru v oblasti ropy a zemního plynu spolu s jeho schopností působit jako prostředník umožňuje této zemi udržovat si významný vliv.
V listopadovém článku v deníku The Washington Post se Biden o Kataru nezmínil, zatímco zmínil Egypt a další blízkovýchodní spojence. Stejně tak nebyla v Bidenově oficiálním prohlášení zdůrazněna role Kataru při propuštění zadržovaných osob ve Venezuele. Pentagon se v úterý na žádost CNN odmítl vyjádřit.
Během amerického stahování z Afghánistánu v roce 2021 byly tisíce Afghánců letecky přepraveny z Kábulu do Al Udeidu. Americký vojenský personál čelil výzvám při přijímání velkého počtu uprchlíků, což Biden označil za »jeden z největších a nejobtížnějších leteckých přesunů v historii«.
Katar investoval miliardy z vlastních prostředků do modernizace zázemí pro americké letce na základně. Al Udeid se stala hlavní leteckou základnou CENTCOM v roce 2003, a to přemístěním sil a prostředků z letecké základny prince Sultána v Saúdské Arábii, kde byla přítomnost velkého počtu amerických vojáků citlivější a kontroverznější.
Ačkoli Austin během své návštěvy základny Al Udeid minulý měsíc neoznámil prodloužení dohody, prohlásil, že USA a Katar »formálně podniknou kroky k rozšíření a posílení dvoustranných obranných vztahů«.
(jb)