Expedice »Severní pól – 41« byla prodloužena. Polárníci tak stráví v Arktidě jeden a půl roku

Driftovací expedice »Severní pól – 41« v Arktidě, prováděná na první samohybné plošině na světě odolné vůči ledu »Severní pól«, byla prodloužena do jara 2024. Celková doba driftu polárníků v Severním ledovém oceánu tak přesáhne jeden a půl roku, další expedice začne již v srpnu 2024, sdělil novinářům ředitel Arktického a antarktického výzkumného institutu Alexandr Makarov.

»V současné době expedice ‚Severní pól – 41‘ pokračuje ve svém driftu. Bylo rozhodnuto prodloužit expedici až do jara 2024. Ukazuje se, že náš celkový drift bude trvat více než rok a půl. Na jaře dokončíme drift, přijedeme do Murmanska, provedeme údržbu a v srpnu 2024 se plošina vydá na expedici ‚Severní pól – 42‘,« řekl Makarov.

Vysvětlil, že prodloužení expedice souvisí s trajektorií driftu ledové kry, ke které je Severní pól přikotven. Během cesty již plošina urazila asi 4 tisíce kilometrů po komplikované trase, vzdálenost uražená po přímce činila 1,2 tisíce kilometrů.

Na začátku roku 2024 se plánuje střídání polárníků na severním pólu, přičemž 80 % vědeckého personálu driftující stanice zde pracuje nepřetržitě od začátku expedice. Spolu s novými polárníky budou na stanici dopravovány náklady a předávány dárky a balíčky v rámci projektu Polární pošta realizovaného společně s Ruským státním muzeem Arktidy a Antarktidy.

Makarov poznamenal, že již v současné fázi expedice vědci shromáždili cenné údaje o vlivu tichomořských vod na vody středního Severního ledového oceánu. Vysvětlil, že dříve nebyly toky z Tichého oceánu v regionu důkladně prozkoumány, na rozdíl od vod z Atlantiku. Geologům se také podařilo odebrat vzorky dnových sedimentů ze Severního ledového oceánu, které pomohou zpřesnit mapu geologické stavby v této oblasti planety.

Expedice »Severní pól – 41« byla pokračováním programu komplexního driftového výzkumu ve vysokých zeměpisných šířkách Arktidy, který založili sovětští vědci. První polární výzkumná driftující arktická stanice na světě » Severní pól – 1« zahájila svou činnost 21. května 1937. Celkem bylo uspořádáno 40 takových expedic.

V roce 2013 byl tým vědců z driftující stanice »SP-40« evakuován a program byl na téměř 10 let pozastaven. V září 2022 byl program arktické driftovací stanice obnoven na technologicky nové úrovni – expedice je podporována ledovcovou plošinou »Severní pól«.

První ledovcová plošina na světě »Severní pól« je určena pro celoroční expedice v severních šířkách Severního ledového oceánu, je schopna připlout na místo práce bez zapojení ledoborce, driftovat ve vodní ploše až dva roky a vrátit se do přístavu. Plavidlo je určeno pro 14 členů posádky a 34 vědeckých pracovníků. Platforma je vybavena palubním vědeckým komplexem 15 laboratoří a mobilním terénním táborem pro ubytování na ledových krách.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy