Biologům z Tomské státní univerzity (TSU) se poprvé na světě podařilo změnit složení biomasy bezobratlých a zvýšit obsah živin, bílkovin a životně důležitých minerálů. To otevírá možnosti pro rozvoj chovů bezobratlých – pro potravinářský a farmaceutický průmysl, uvedla tisková služba univerzity pro agenturu TASS.
Švábi mramorovaní, cvrčci domácí, achatiny obrovské a červení kalifornští červi se ve světě tradičně chovají jako krmivo pro zvířata, pro přípravu gurmánských pokrmů nebo pro využití organického odpadu. Zvýšený obsah vitamínů a bílkovin umožní rozvoj chovu bezobratlých v Rusku pro využití v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Výzkum byl podpořen Ruskou vědeckou nadací.
»Vědci z BI TSU v rámci experimentálního výzkumu změnili obsah bílkovin, vitaminů a minerálních látek v bezobratlých živočichách pěstovaných pro výrobu potravinových doplňků. Takové výsledky byly získány poprvé na světě. Zejména se podařilo zvýšit obsah vitaminu C, vitaminů skupiny B, vitaminu K, jódu, zinku, železa a dalších užitečných prvků. Zároveň jsou suroviny vypěstované pro výrobu potravinářských přísad velmi šetrné k životnímu prostředí, těžké kovy, které jsou přítomny ve vodě a půdě, jsou v ní stanoveny v extrémně nízkých hodnotách,« uvádí se ve zprávě.
Podle vedoucí projektu, vedoucí katedry zoologie bezobratlých živočichů BI TSU Anastasie Simakové, se vědcům podařilo zvýšit hladinu vitaminu C v žížalách 1,6krát, výrazně se zvýšil také obsah vitaminů skupiny B, zejména hladina B7 se zdvojnásobila a téměř dosáhla denní normy pro člověka. Vitaminy B6, B7 a B12 se nejvýrazněji zvýšily u cvrčků, zatímco hladina B2, B3, B9 se nejvýrazněji zvýšila u plžů achatinů.
Pomocí obohacené výživy bezobratlých se biologům podařilo zvýšit obsah takových životně důležitých minerálních látek, jako je železo, selen, zinek, hořčík, draslík, fosfor, vápník, jód a měď. Achatiny zvýšily obsah jódu nejvíce – 4,3krát, švábi výrazně zvýšili obsah hořčíku 5,6krát, chloru a olova 2,5krát, jódu a železa dvakrát, žížaly zvýšily obsah železa, selenu, zinku, jódu, u cvrčků bylo nejvýraznější zvýšení koncentrace železa, zinku a fosforu.
»Během pokusu se nám podařilo výrazně zvýšit obsah bílkovin v biomase švábů – více než dvojnásobně a u červů 1,2krát. Obsah hlavní užitečné látky biomasy bezobratlých – bílkovin – je tedy zcela korigovatelný a lze jej zvýšit na požadované hodnoty. Výživnou hodnotu biomasy lze ještě zvýšit výběrem a šlechtěním nových linií ‚domestikovaných‘ bezobratlých, kteří jsou schopni akumulovat zvýšený obsah bílkovin a dalších živin,« uvedla Simaková.
(cik, TASS)