Podle nové studie mohou lidé svým dýcháním přispívat ke globálnímu oteplování. Podle výzkumu zveřejněného v britském časopise PLOS »může vydechovaný lidský dech obsahovat mírně zvýšené koncentrace metanu (CH4) a oxidu dusného (N2O), které přispívají ke globálnímu oteplování«, uvedl The New York Post.
Metan a oxid dusný vydechované lidmi tvoří například podle studie ve Velké Británii asi 0,1 emisí skleníkových plynů. Tyto plyny se přidávají k oxidu uhličitému, který lidé vydechují.
Studie, kterou vedl Nicholas Cowan z britského Centra pro ekologii a hydrologii, se zúčastnilo 104 dospělých dobrovolníků a zjistilo se, že oxid dusný vydechoval každý z nich, zatímco metan 31 procent.
Ti, kteří metan ve svém dechu nevydechovali, přesto pravděpodobně uvolňovali plyn »iontový flatus«, uvádí studie s odkazem na říhání a plynatost.
Studie vedené Nicholasem Cowanem z britského Centra pro ekologii a hydrologii se zúčastnilo 104 dospělých dobrovolníků. »V této studii uvádíme pouze emise v dechu, emise při flatusu tyto hodnoty pravděpodobně výrazně zvyšují, ačkoli v žádné literatuře nejsou tyto emise pro lidi ve Velké Británii charakterizovány,« napsal výzkumný tým.
»Za předpokladu, že hospodářská zvířata a další volně žijící zvířata také vydechují emise N2O, může ve Spojeném království stále existovat malý, ale významný nezohledněný zdroj emisí N2O, který by mohl představovat více než 1 % emisí v celostátním měřítku,« dodali.
Koncentrace plynů ve studijních vzorcích umožnila vědcům odhadnout, že lidský dech představuje 0,05 % emisí metanu ve Spojeném království a 0,1 % emisí oxidu dusného.
Studie neodhalila souvislost mezi vydechovanými plyny a stravou.
»Zvýšení koncentrace CH4 i N2O v dechu vegetariánů a konzumentů masa je podobně velké,« uvedli vědci. »Na základě těchto výsledků můžeme konstatovat, že při odhadu emisí z populace v rámci Spojeného království je nepravděpodobné, že by strava nebo budoucí změny ve stravování byly důležité při odhadu emisí vydechovaných v celém Spojeném království.«
(cik)