VZP přispěje na lyžařský výcvik dětí částkou dva tisíce korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od příštího roku přispěje na pohybové aktivity dětem a mladistvým dvěma tisíci korun. Jde o dvojnásobek letošní částky. Rodiče budou moci využít příspěvek na uhrazení části nákladů spojených s lyžařským výcvikem, který organizuje škola. Podmínkou pro získání příspěvku bude předložení potvrzení, že se dítě výcviku zúčastnilo. K tomu bude sloužit formulář Potvrzení o účasti dítěte na organizovaném lyžařském kurzu, který bude od ledna ke stažení na webu VZP. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí VZP Viktorie Plívová.

»Formulář zároveň slouží jako doklad o úhradě kurzu. Ten si klient vytiskne a po návratu dítěte z lyžařského výcviku jej nechá potvrdit školou. Spolu se žádostí o příspěvek jej následně doručí VZP. Není tedy nutné, jako je tomu u jiných příspěvků, k žádosti přikládat doklad o zaplacení,« vysvětlila Plívová. Jiné dokumenty nebude podle ní pojišťovna vyžadovat ani akceptovat. »Formulář s potvrzením o absolvování lyžařského kurzu nesmí být při podání žádosti o příspěvek starší tří měsíců od data jeho vystavení,« dodala mluvčí.

Rodiče budou moci příspěvek využít také na úhradu sportovních aktivit organizovaných v kroužcích, spolcích, klubech či domech dětí a mládeže apod., pro starší děti také třeba na pořízení permanentky do posilovny.

VZP v příštím roce zavádí i další příspěvky. Přistoupila totiž k razantnímu navýšení rozpočtu fondu prevence, ze kterého přispívá pojištěncům, a to na 1,6 miliardy korun. Letos rozdělovala necelou miliardu, na konci listopadu bylo vyčerpáno 810 milionů. Navýšení příspěvku jí umožňuje zvýšit některé příspěvky a také zavést zcela nové. Mezi ně patří například příspěvek na odlehčenou sádru pro děti a mladistvé, příspěvek na očkování proti pásovému oparu pro klienty nad 50 let nebo rozšíření příspěvku na očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) i pro dospělou populaci. Rozšiřují se rovněž příspěvky na psychoterapii, nově by měly platit i na její on-line formu.

1500 korun na odlehčené sádry

Příspěvek ve výši 1500 korun na odlehčené sádry a lehké sádry z plastů, pryskyřice a karbonových vláken budou moci čerpat klienti VZP ve věku do 18 let. »Zlomeniny patří k častým úrazům zejména mezi dětmi, přibližně třetina z nich utrpí do dospělosti minimálně jednu zlomeninu. Během léčby bývá pro děti náročné vykonávat obvyklé činnosti s běžnou sádrou, dojít může například také ke kožním problémům. Cestou, jak dosáhnout zvýšení komfortu a psychické pohody dětí během léčby fraktur a úrazů, kdy je nutná fixace končetin, je použití modernější odlehčené sádry,« zdůvodnila rozhodnutí VZP Plívová.

Očkování proti HPV má význam i v dospělosti

VZP ČR již mnoho let proplácí pojištěncům do 18 let příspěvek na očkování proti HPV virům. »Ze studií ale vyplývá, že očkování proti HPV je účinné a výhodné i v dospělosti. VZP proto rozhodla rozšířit poskytování příspěvku i pro dospělou populaci, a to bez omezení věku,« uvedla mluvčí naši největší zdravotní pojišťovny.

Lidský papilomavirus je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. HPV mohou způsobit genitální bradavice ale i zhoubné nádory – nejčastěji rakovinu děložního čípku, ale také rakovinu zevních rodidel, pochvy, penisu, análního otvoru a nádory v oblasti hlavy a krku.

Karcinom děložního hrdla je druhým nejčastějším karcinomem, který postihuje ženy ve věku 15–44 let v zemích Evropské unie. Každý rok je v EU hlášeno přibližně 33 tisíc případů onemocnění a 15 tisíc úmrtí. »Jedinou účinnou primární prevencí infekce HPV je očkování. Nejvyššího efektu lze dosáhnout, při očkování před zahájením sexuálního života. Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění,« uvedla Plívová. U dívek ve věku 13–14 let, které mají očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, se proočkovanost od roku 2021 pohybuje mezi 60–70 %, u chlapců ve stejné věkové kategorii je naočkováno zhruba 40 %. »Cílem rozšíření příspěvku je tedy zejména podpora očkování mladistvých a mladých dospělých, kteří šanci na očkování neměli či nevyužili,« zdůraznila mluvčí VZP.

Rozšíření příspěvku na terapeutická sezení

Na zvýšení dostupnosti psychosociální podpory přispívá VZP již od konce roku 2020. Svým klientům nabízí příspěvek ve výši až 5000 Kč za 10 absolvovaných sezení u certifikovaného terapeuta zapojeného do programu. »VZP ČR vnímá potřebu zajistit dostupnost tohoto programu pro co nejvíce pojištěnců, proto program rozšiřuje také o možnost využití telemedicíny,« uvedla Plívová.

Maximální výše příspěvku bude i v tomto případě 5000 korun, tzn. 500 Kč na jeden terapeutický modul. Příspěvek je určen klientům starším 18 let.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, jejími pojištěnci je asi 60 procent populace. Fondy prevence zřizují všechny pojišťovny ze zákona, přispívají z nich většinou na sport, dětské tábory, očkování nebo preventivní vyšetření. Výše příspěvků i možnosti jejich čerpání se liší. Některé příspěvky pojišťovny podmiňují účastí na preventivních prohlídkách nebo screeningových programech. Od letošního roku tuto podmínku u některých zavedla i VZP.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy