Bramborové saláty všeho druhu. Nutná součást vánočního stolu

Koho napadlo podávat o Vánocích bramborový salát? To pravděpodobně nikdy nezjistíme. Jedno je jasné. Ještě v první polovině minulého století nebyl součástí vánočního stolu. Byť se jeho jednoduché varianty běžně v průběhu roku připravovaly, aniž by byly považovány za sváteční pokrm.

Vánoční bramborový salát se v našich kuchyních připravuje zhruba od poloviny minulého století. Ovšem bramborový salát »jako takový«, nesváteční, má relativně dlouhou historii, prý delší než čtvrt tisíciletí. A to i díky Kryštofu Kolumbovi, který druhdy brambory do Evropy přivezl. Brambory jsou to jediné užitečné, co lidstvu přineslo objevení Ameriky, tvrdil prý český botanik z 19. století Jan Svatopluk Presl. Ve stejném století se »objevil« i bramborový salát, byť se mu tak ještě několik desetiletí poté neříkalo. Celoročně byl připravován ze zbytků pokrájeného masa, brambor a cibule, podával se – jak jinak výhradně teplý. Teprve ve třicátých letech minulého století lze najít recepty na bramborový salát v podobě, jak ho známe dnes (ovšem bez vazby na Vánoce), tedy – připravený z brambor, vařené kořenové zeleniny, kyselých okurek, jablek, hrášku… Říkalo se mu francouzský či zeleninový a podával se k pečeným masům. Ba i ke smaženým rybám…

Dosti historie! A podívejme se na vánoční recepty bramborových salátů. V první polovině minulého století ještě nebýval na svátečním stole, na rozdíl od jelit, jitrnic, ovaru, klobásek a uzeného masa. Tyto lahodné, leč z pohledu dnešního nezdravé pokrmy, byly někde podávány s bramborovým knedlíkem a povidlovou omáčkou. Též hlemýždi byly běžně na českém vánočním stole. Ve středověku totiž byli hlemýždi spolu s rybami prohlášeni za postní jídlo. Proto byli běžnou součástí tradičního vánočního jídelníčku.

Ale vraťme se k bramborovým salátům. A s vědomím, že bramborových salátů je nespočetné množství, s mírnou nadsázkou řečeno – co rodina to jiný bramborový salát.

Ten pražský se připravuje klasicky, z oloupaných brambor vařených ve slupce, pokrájených na malé kostičky. Přidejte jemně pokrájenou šunku, opepřete a osolte, vmíchejte marinádu z octa, cukru a vody, neuškodí ani pár kapek worcesteru a lžička hladké hořčice. Promíchejte a nechte vychladit. Chybí vám majonéza? V pravém pražském bramborovém salátu není. Nedáte-li jinak, pak mu pár lžic majonézy, nebo – lépe – bílého jogurtu se lžící hladké (plnotučné) hořčice rozhodně neuškodí.

šumavském bramborovém salátu šunka chybí, asi proto západočeské pohraničí bylo chudší. V osolené vodě uvařené brambory oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Stejně tak i v mírně osolené vodě uvařenou kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel). Jemně pokrájené sterilované okurky, natvrdo uvařená vejce, jemně pokrájenou cibuli, lák z okurek podle chuti – to vše promíchejte, opepřete, osolte, vmíchejte pár (doslova) lžic hladké hořčice. Nesmí chybět majonéza, »královna« studených omáček. A to nejen dovnitř salátu, ale i na jeho povrch. Salát v míse zalijete majonézou, nejlépe doma připravenou, a na vrchol »posaďte« překrojené vařené vejce. Ozdobte snítkami petrželky a nechte salát vychladit do druhého dne.

Náš (totiž tak ho připravujeme u nás doma) salát s gothajem »musí« na Vánoce být. Je to lahůdka, kterou děláme jen o Vánocích, i když bramborové saláty, teplé i studené připravujeme několikrát do roka, ovšem tak říkajíc  – v odlehčené formě. Jde »na dračku«, i šest až osm kilogramů se ho sní a rozdá. Uvařené a oloupané tzv. salátové brambory pokrájejte na malé kostičky, stejně tak i v  octové vodě uvařenou kořenovou zeleninu (v poměru tři díly vody, dva díly octa). Přidejte rozumné množství (na 1000 g brambor tři čtyři) jemně pokrájené sladkokyselé okurky. Gothajský salám pokrájejte na malé kostičky, stejně jako jedno či dvě kyselá jablka. Rukou v míse promíchejte, osolte, lehce opepřete, přidejte hladkou hořčici, lžičku či dvě cukru, jemně pokrájenou a krátce ve vroucí vodě spařenou cibuli. Pár lžic sterilovaného hrášku dodá salátu půvab a chuť. Přidejte lák z okurek nebo ocet. Natvrdo uvařená a pokrájená vejce vmíchejte až v závěru společně s majonézou, ovšem jen s majonézou poctivou, neodlehčenou. Salát uložte přes noc v chladu.

Jednoduché bramborové saláty. A přesto dobré! Tak třeba bramborový salát s cibulí. Oloupané uvařené brambory nakrájejte ještě horké na kolečka, a dejte do mísy. V hrnku smíchejte trochu horkého masového vývaru (na 1000 g asi 100 ml), smíchejte ho se lžičkou octa, trochou soli, pepře a lžičkou moučkového cukru, marinádou brambory přelijte. Posypte je jemně pokrájenou cibulkou, zakryjte a nechte v chladu několik hodin. Při podávání každou porci ozdobte jemně posekanou petrželkou. Věřte nevěřte, ale ke smaženým rybám je to báječný salát.

Zkuste bramborový salát s okurkami. Podle předchozího receptu připravte salát s cibulí a k němu přidejte jemně, na kostičky pokrájené, sladkokyselé okurky. Výborné a jednoduché!

Následující recept je určen těm, kteří rádi zkoušejí nové a zajímavé chutě. Je šikovným doplňkem k rybám.

Bramborový salát se slaninou podávejte teplý. Ve slupce uvařené oloupané brambory pokrájejte na »měsíčky«. Přidejte orestované kousky slaniny, sůl, pepř, několik stroužků utřeného česneku, jemně pokrájenou cibuli, jedno nadrobno pokrájené jablko a vinný ocet. Výborné! I se smaženým kaprem.

Po celém světě jsou připravovány bramborové saláty, mnohdy neobvyklých chutí. Přesto mají svůj nevšední půvab, byť je spojovat s Vánoci asi nebudeme. Němci do něj přidávají kopr a slanečky, Rusové a Indové mj. ryby, Italové sýr, rajčata, olivový olej…

Jiří Janouškovec

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy