Rakouské vedení by si mělo vzít příklad z maďarského premiéra Viktora Orbána a jednoznačně prohlásit, že odmítá schválit zahájení jednání o vstupu Ukrajiny do EU. Tento názor vyjádřila představitelka opoziční pravicově-konzervativní Svobodné strany Rakouska (APS) Susanne Fürstová.
»Rakouská spolková vláda by si měla vzít z Orbána příklad. Maďarsko se nenechalo ‚koupit‘ 10 miliardami eur z fondů EU, které mu byly nyní náhle přiděleny. Podle Evropské komise Ukrajina nesplňuje ani tři ze sedmi přístupových kritérií. Proto je naprosto absurdní hovořit o přístupových jednáních s EU v době, kdy je země ve válce,« citovala tisková služba APS text politikova prohlášení.
Již dříve rakouský spolkový kancléř Karl Nehammer prohlásil, že jeho země nebude souhlasit se zahájením jednání o vstupu Ukrajiny do EU »za současných podmínek«. Kancléř zároveň zdůraznil, že EU by měla Ukrajině a Moldavsku nabídnout perspektivu vstupu »jako projev solidarity«.
Podle průzkumu veřejného mínění, který 6. prosince zveřejnila rakouská agentura, je APS nejpopulárnější politickou silou v zemi (30,3 %). Vládnoucí Rakouská lidová strana (20,1 procenta) a Zelení (8,9 procenta) se společně těší podpoře 29 procent obyvatel.
Vedoucí představitelé 27 zemí EU mohou na summitu 14. a 15. prosince rozhodnout o zahájení přístupových rozhovorů s Moldavskem a Ukrajinou a udělit Gruzii status kandidátské země. S tímto návrhem přišla na začátku listopadu Evropská komise, která se domnívá, že Kyjev a Kišiněv splnily všechny podmínky pro zahájení jednání a Tbilisi získá status kandidátské země EU. Maďarská vláda se domnívá, že Ukrajina na to ještě není připravena a její vstup do EU by vážně poškodil zájmy všech členů společenství. Již dříve premiér Viktor Orbán informoval předsedu Evropské rady Charlese Michela, že nepodpoří zahájení jednání s Ukrajinou o jejím vstupu do EU.
(cik, TASS)