Barbadoská premiérka Mia Mottleyová uvedla, že země, které vlastnily otroky, dluží Barbadosu 4,9 bilionu dolarů, a poznamenala, že rozhovory o tom, jak by měl být tento dluh splacen, budou »obtížné a budou trvat dlouho«.
»Neočekáváme, že odškodnění bude vyplaceno za rok, za dva nebo za pět let, protože k získávání bohatství a škodám docházelo po staletí. Ale požadujeme, abychom byli vnímáni a aby nás bylo slyšet,« řekla.
Mottleyová se tento týden setkala s Davidem Cameronem, ale nechtěla sdělit podrobnosti o tom, co si ministr zahraničí myslí o dluhu Spojeného království souvisejícím s otroctvím.
»Nebudu zabíhat do podrobností našeho rozhovoru, ale stačí říct, že si myslím, že ministr zahraničí si vezme příklad z jeho veličenstva,« řekla. Král Karel totiž nedlouho před tím prý uvedl, že »nastal čas« uznat trvalý dopad otroctví.
Během projevu na Mezinárodním institutu nerovností při London School of Economics opakovaně ocenila zjevnou ochotu krále Karla postavit se otroctví. Její přesvědčení o králově otevřenosti k diskusi vychází z jeho projevu, který pronesl v červnu 2022 na zasedání hlav vlád zemí Commonwealthu ve Rwandě.
Král hovořil o svém »osobním zármutku nad utrpením tolika lidí« a o tom, jak pokračuje v »prohlubování svého porozumění trvalému dopadu otroctví«. Dodal: »Abychom vytvořili společnou budoucnost, z níž budou mít prospěch všichni naši občané, musíme i my najít nové způsoby, jak uznat naši minulost… Je to rozhovor, jehož čas nadešel.«
V projevu ovšem nezazněla žádná zmínka o finančních reparacích.
Od roku 2018, kdy se Mottleyová stala premiérkou, se stala celosvětově silným hlasem v otázce odkazu kolonialismu a pomohla proměnit volání po reparacích v hlavní politické téma, uvedl The Guardian.
S odkazem na výpočty provedené ve zprávě Brattle Group, která zohledňuje bohatství a HDP nashromážděné zeměmi, které zotročovaly africké obyvatelstvo, uvedla, že Spojené království dluží reparace ve výši 24 bilionů dolarů 14 zemím postiženým transatlantickým otroctvím, Španělsko dluží 17,1 bilionu dolarů, Francie 9,2 bilionu dolarů a Nizozemsko 4,86 bilionu dolarů.
»Tato čísla, pokud jsou vytržena z kontextu, se mohou zdát ohromující. Ale ve vztahu k celkovému bohatství nahromaděnému za určité období jsou tato čísla ve skutečnosti nepatrná,« uvedla Mottleyová.
Řešení historického dědictví otroctví by podle ní umožnilo světovému společenství »jít dál a posilovat se, místo aby živořilo ve stínu hanebné historie«.
Mottleyová uvedla, že výzva k odškodnění nabyla na naléhavosti v souvislosti s hnutím Black Lives Matter a vraždou George Floyda v roce 2020.
K některým nedávným příslibům vyplacení reparací ze strany institucí ve Spojeném království, které, jak poznamenala, někdy »ignorovaly zastoupení černochů, nebyly uskutečněny po rozhovorech a po vyjednávání«, se vyjádřila zdrženlivěji.
Zpochybnila, že fond ve výši 100 milionů liber, který na začátku tohoto roku oznámila anglikánská církev na řešení historických vazeb na obchod s otroky, je dostatečný. »Chci poděkovat anglikánské církvi za to, že souhlasila s vyplacením 100 milionů liber. Jedinou potíží je, že neproběhla žádná diskuse, a potíží zůstává, že to nemusí nijak přispět k odstranění této mezery,« řekla.
Rishi Sunak odmítl návrhy, že by Velká Británie měla platit reparace za svou roli v otroctví, a prohlásil, že »snaha rozklíčovat naši historii není správnou cestou a není to něco, na co bychom soustředili naši energii«. Cameron při své cestě na Jamajku v roce 2015 uznal, že otroctví je »odporné ve všech svých podobách«, ale vyjádřil naději, že »se od tohoto bolestného dědictví dokážeme odpoutat«, upozornil The Guardian.
(cik)
Otroci, embarga, rasisti-tak se bohatlo….