Data o domácí produkci a zahraničním obchodu za říjen, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, jen potvrzují, že tuzemská ekonomika se nachází v útlumu, a neslibují v nejbližší době žádné výraznější zlepšení. Průmyslová výroba sice v říjnu meziročně vzrostla o 1,9 procenta, avšak jen díky nízké srovnávací základně ve výrobě aut z minulého roku. Oproti předchozímu měsíci se zvýšila o 2,8 %, přičemž v září klesla meziměsíčně o 1,8 %. Alarmující ale přitom je, že opět výrazně poklesla hodnota nových průmyslových zakázek. Stavební produkce meziročně klesla o 0,9 % (po loňském zvýšení o jedno procento) a oproti předchozímu měsíci vzrostla o 1,2 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila s přebytkem ve výši 12,8 miliardy korun (loni v říjnu -26,8 mld. Kč), ovšem jen díky výraznému propadu dovozu.
Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v září, zaznamenal průmysl meziroční pokles o pět procent, stavebnictví si polepšilo o 1,7 % a obchodní bilance vykázala přebytek ve výši 12,8 mld. Kč.
Hodnota nových průmyslových zakázek klesá už půl roku
»Říjnový dvouprocentní růst průmyslové produkce ovlivnila zejména nízká srovnávací základna ve výrobě automobilů. K růstu přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Příspěvek výroby motorových vozidel k růstu průmyslu celkem činil podle statistiků 4,3 procentního bodu. Vlivem výpadků v zásobování díly v předchozím roce totiž produkce tohoto odvětví vzrostla o více než pětinu. K růstu přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to zejména díky dokončení dlouhodobých zakázek na výrobu kolejových vozidel.
Nejvyšší záporné příspěvky k celkovému vývoji průmyslové produkce zaznamenaly výroba strojů a zařízení a výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů. Dlouhodobě v poklesu je pak výroba ostatních nekovových minerálních výrobků nebo chemický průmysl.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích v říjnu klesla meziročně o čtyři procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 4,8 %, tuzemské nové zakázky klesly o 2,3 %.
»Meziročně klesá hodnota nových průmyslových zakázek již půl roku. Podobně jako u produkce k poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a elektroniky. Pětinový pokles hodnoty nových zakázek zaznamenal chemický a hutnický průmysl,« řekla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Nové zakázky podle statistiků naopak přibyly ve výrobě motorových vozidel, elektrických zařízení nebo ostatních dopravních prostředků.
Zaměstnanost v průmyslu dál klesá, průměrný evidenční počet zaměstnanců se stejně jako v září snížil meziročně o 2,2 %.
Stavebnictví drží při životě velké zakázky
Produkce v pozemním stavitelství (hlavně stavby budov) se podle statistiků snížila meziročně o 1,2 %, inženýrské stavitelství, které zahrnuje stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo pokles o 0,2 %.
Stavební úřady vydaly 6645 stavebních povolení, meziročně o 7,4 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 52,7 mld. Kč a meziročně rostla o 36,8 %. »V říjnu rostla orientační hodnota vydaných stavebních povolení o více než třetinu, což bylo ovlivněno povolením osmi staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota klesla o pět procent,« vysvětlil Matějka.
Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 10 % na 3012 bytů, počet dokončených bytů se zvýšil o 7,2 % na 3570 bytů. Za růstem počtu zahájených i dokončených bytů stojí byty v bytových domech, upozornili statistici.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně zvýšil o 1,8 %.
Kladná bilanci díky menšímu dovozu
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v říjnu podle předběžných údajů ČSÚ s přebytkem ve výši 12,8 mld. Kč, což byl meziročně o 38,5 mld. Kč lepší výsledek.
Celkové saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil zejména meziročně o 16,9 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly, přičemž jejich vývoz vzrostl o 25,5 mld. Kč. Zmenšil se schodek v obchodu s ropou a zemním plynem (o 11 mld. Kč) a základními kovy (o 2,7 mld. Kč). Kladné saldo v obchodu se stroji a zařízeními se pak zvýšilo o 2,2 mld. Kč.
Nepříznivý vliv na celkové saldo měl hlavně o 2,9 mld. Kč větší deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji a jednu miliardu korun nižší přebytek obchodu s produkty lesnictví a těžby dřeva.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v říjnu zvýšil meziročně o 3,1 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU byl nižší o 35,2 mld. Kč.
Vývoz vzrostl meziročně o 3,8 % na 404,1 mld. Kč, zatímco dovoz klesl o 5,7 % na 391,3 mld. Kč.
»V říjnu si obchodní bilance zachovala příznivý vývoj díky meziročnímu růstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, který dosáhl téměř 28 %. Ke kladnému výsledku přispěla opět i meziročně nižší hodnota dovozu většiny komodit označovaných jako fosilní paliva, přestože jsme u dovozu ropy zaznamenali nejvyšší hodnotu v letošním roce,« shrnula výsledky zahraničního obchodu Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Dodejme, že v lednu až říjnu letošního roku dosáhl podle statistiků přebytek obchodní bilance 88,9 mld. Kč ve srovnání s deficitem 176 mld. Kč ve stejném období předchozího roku. Vývoz stoupl od počátku roku meziročně o 1,4 %, zatímco dovoz se snížil o 5,6 %.
Ivan Cinka