Jel jsem autem po pražské Magistrále. To je ta »dálnice« prořezávající se Prahou – jak jistě vědí i nepražští obyvatelé. Znovu jsem si připomněl místo, kde stával Transgas. Bylo téměř na konci Vinohradské třídy v křížení u Muzea – po válce nazvané na asi deset let po Stalinovi, ale dodnes se jí mezi některými staršími Vinohraďáky říká »Stalinka« či »Fošovka«, tak se totiž jmenovala před válkou a bylo to po francouzském generálu Fochovi – kde byl postaven na malém náměstíčku mezi několika budovami. Zaplňoval prostor. Brutalitní architektura éry socialismu však novému majiteli začala vadit a tak ji, docela rychle totiž předstihl schválení dokumentu o památkové ochraně, nechal zbourat. Nic nevadily protesty architektů a mnoha Pražanů. Dnes je tam prázdné místo, a co bude dál? Kdo ví?
Nejde však jenom o Transgas. Jen namátkou – o kousek dál stojící budova Rudého práva postavená v osmdesátých letech, jíž také získal soukromník, vzala za své. Zřejmě se nehodily její kanceláře, které byly malé, nereprezentační, určené pro píšící novináře, a nová elita v nich nemohla ukazovat svou velkolepost. Tak na témže místě vznikl nový dům odpovídající myšlení »nově zrodivší se majetkové šlechty«. Nebo hotel Praha na Hanspaulce. Prý vadil pohledu z vily miliardáře na Prahu a tak, ač architektonicky patřil mezi velmi povedené stavby, byl zbourán a prostor srovnán se zemí. To tady také už bylo, ale týkalo se to okupace, kdy se srovnávalo se zemí, abychom ani kousek bývalé zástavby nemohli po hrůzných činech smrtihlavského vedení země v budoucnu spatřit. Nyní je na jeho místě park. Proč ne? Ač prý tu mělo vzniknout jakési centrum pro děti. Dětem přece stačí pískoviště.
Jsme opravdu jako národ tak málo kulturní, nebo alespoň někteří, či je to znak všemocnosti zbohatlíků, že si mohou dovolit likvidovat cokoli, co jim stojí v cestě, anebo co jim připomíná dobu, kdy zdaleka neměli miliardy? Při tom přece ti na Václavském náměstí v onom pověstném listopadovém týdnu křičeli: My nejsme jako oni. Jenže ti »oni«, kteří mizeli ze scény, mnohé stavby zachovali. Někdy se dokonce poctivě starali o jejich údržbu, i když ne vždy bylo dost prostředků, aby byly opraveny třeba v plné kráse, a to přesto, že tyto stavby byly v rozporu s »jimi« prosazovanou ideologií.
Vzpomněl jsem si na výše zmíněné dnes již neexistující stavby v souvislosti s jedním výročím, na něž jsem narazil v kalendáři. Dnes je tomu totiž právě tři sta let, kdy v Praze zemřel pražský rodák, geniální stavitel Jan Blažej Santini-Aichel ve věku čtyřiceti šesti let. Nebyl to dlouhý věk, spíše krátký. I na tuto dobu. Přitom po něm zůstalo dodnes na osmdesát prokázaných staveb a na dalších skoro dvě stovky neprokázaných. Tedy co se týče jeho případného autorství nebo alespoň spoluúčasti. Při tom převážná část jeho staveb byla církevních nebo objednaná církevními hodnostáři.
Ty prokázané a vlastně i většina těch, jejichž autorství nemůžeme Santinimu přičíst, přečkaly staletí. Také dobu po 28. říjnu 1918, kdy se nový stát zbavil tíhy habsbursko-římské závislosti a někdy v revolučním nadšení likvidoval památky na katolickou církev, která byla oporou monarchie, za nacistů, kteří věřili jen ve svého Vůdce a nového Boha – Prozřetelnost, i za éry socialismu, v níž zvítězil ateismus. Proto se také jeho stavbám můžeme obdivovat. Některé z nich se dokonce staly památkami UNESCO. Santini totiž měl osobitý styl a své zcela atypické vidění. Odklonil se od zvyklostí baroka, i když byl barokním stavitelem, a dokonce »vymyslel« barokní gotiku, kterou pak napodobovali někteří další tehdejší stavitelé. Bylo to v době, kdy v českých zemích pracovala řada velikých stavitelů – Kaňka, Alliprandi, Mathey, Dientzenhoferové, Haffenecker, Lurago… Santini však svými odvážnými řešeními vynikal.
Jmenujme některé z jeho architektonických skvostů… Poutní kostel na Zelené hoře, kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, klášterní kostel v Kladrubech, chrám Jména Panny Marie ve Křtinách, Klášter v Plasech, kostel sv. Václava ve Zvoli, poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici… Kromě toho však i zámek Karlova Koruna či třeba Kolovratský palác na pražské Malé Straně, atd. Nebýt ovšem moderních »obrazoborců«, mohly by se i budoucí generace stejně jako my dnes kromě Santiniho staveb obdivovat třeba i dílům architektů Václava Aulického, Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Jaroslav Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého, Jana Sedláčka či Miloslava Koukolíka. Ty však, bohužel, už uvidět nemohou. Při tom jména zmíněných architektů patří mezi ta, o nichž se budoucí generace budou dozvídat při přednáškách nejen na fakultě architektury. Možná, že někdo z přednášejících podotkne jen větu o »novodobém diletantismu a primitivech«, a bude mít pravdu.
Jaroslav Kojzar
„Demokrati“ taky nesmyslně zbourali obchodní dům Ještěd v Liberci, kulturák v Plzni a řadu dalších architektonicky cenných staveb.
Soudruh Kojzar jedouce po magistrále brečí o zmizení Trensgasu a demolici nádraží Praha-Těšnov, které stálo v cestě právě této magistrále, taktně zamlčuje.
Josef, přechodníky ti nejdou, douč se je. Víš o čem hovořím, nebo zase nevíš která bije?
Něco k věci jak jste Vy soudruzi demolovali celá centra měst by nebylo?
Ale nedemolovali. Naopak se podařilo řadu památek zachránit, ve srovnání se Západem. Navzdory nedostatku prostředků, který byl zaviněn právě Západem.
Mimochodem, tu magistrálu nevymysleli komunisti, ale už jejich prvorepublikoví předchůdci. Stejně tak, provizorní řešení v okolí Hlavního nádraží, Federálního shromáždění a Národního muzea se po privatizačním puči zřejmě změnilo na definitivní.
Frondo, ten nedostatek prostředků zaviněný západem mě dostal, nejvyspělejší režim byl závislý na prostředcích západu? Jo za třídní boj si cihlu nekoupíš….
Josef, chtělo by se říci, že tvoji blbost jen předstíráš, ale tak chytrý ty Josef nejsi.
Josef, kvůli studené válce, kterou proti nám Západ vedl, jsme museli vynakládat hodně prostředků na obranu. Ty pak samozřejmě chyběly jinde.
Frondo a Sv.Václave: takže obrana je snaha být za 3 dny ve Štrasburku, no máte to trošku pomotané… Ale je zde posun, již přiznáváte, že peníze chyběly a nakonec si ještě přiznejte, že těsně před bankrotem jste předali moc…
Josef, každá armáda dělá plány obranné i útočné, armády NATO jistě taky. I první republika měla plány, počítající s postupem na Berlín. Ale dělat z ní proto agresora, to nenapadlo ani propagandistu Dr. Josepha.
To není nic nového, že akce Západu nám způsobovaly jisté potíže a chyba nebyla v socialistické ekonomice.
Bankrotu čelí spíš Fialův režim, my jsme koncem 80. let v nepříznivých vnějších podmínkách dokázali vlastními silami budovat několik velkých elektráren, novou automobilku, spoustu bytů… Takhle země před krachem opravdu nevypadá.
Komunistická žurnalistická chátra, mezi nimi i Kojzar, vydávající RP si myslela, že tím, že jejich noviny budou mít největší formát, budou mít nejvíce pravdy. Takoví to byli hlupáci.
Opět tady zasmrděl smrad nad Fialovým exkrementem Brázda.
Brázda se dnes rozhodl bavit příznivce komunistů svou bezmocnou nenávistí k socialismu a komunistům.
Brázda, doporučil bych ti běž se léčit, ale víš přece kam dovedl zdravotnictví Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel?
Měli nejvíc pravdy.
❗️🇨🇿Češi si prý zvolili správně. A koalice SPOLU má další důkaz.
Koalice SPOLU se na síti X chlubí, že si Češi zvolili správně. Zákonem prý ochránila český chmel a finančně podporuje české včelaře…
🤡Ale, že v lékárnách nejsou antibiotika, milion Čechů žije v chudobě, další dva miliony jsou na hranici chudoby, do toho stávkuje ¾ škol…
Sledujte @neCT24 | 42TČen
V monstrózní budově RP prý byly malé kanceláře. Proboha, kolik pak těch píšících darmošlapů v té budově muselo být? Jen dobře, že ta megalomanská budova RP byla zbourána a s ní odešlo do věčných lovišť i celé zdejší novinářské osazenstvo, jehož jediným úkolem bylo držet vládu totalitní komunistické státostrany.
Brázda vykoukl z Fialovy ři*tě, a vypustil havlovské pravdoláskové moudro. Brázda, vždyť se ti tady všichni smějí, s tvojí láskou k válečnému zločinci a zloději Havlovi, s tvojí láskou k Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi.