Jedna z českobudějovických dominant, Vodárenská věž, se v pondělí v 17:00 zbarvila do tyrkysově modré barvy. České Budějovice se tak připojily ke globální kampani UNICEF „Light Up Blue“ u příležitosti Světového dne dětí, která připomíná, že každé dítě má právo na výživu, pitnou vodu, ochranu a vzdělání.
Tato výjimečná technická památka z 18. století patří vodárenské společnosti ČEVAK a.s. ze skupiny ENERGIE AG BOHEMIA, která s Dětským fondem OSN UNICEF spolupracuje již několik let. „Před 34 lety přijali světoví vůdci Úmluvu o právech dítěte, která zaručuje právo na dětství pro každé dítě. V minulých letech si řada zemí v partnerství s UNICEF při Světovém dni dětí, který připadá právě na den přijetí Úmluvy, připomněla její smysl nasvícením ikonických budov a památek. Jsme moc rádi, že se díky ENERGIE AG BOHEMIA letos poprvé do tyrkysově modré barvy UNICEF zbarví i Vodárenská věž v Českých Budějovicích.“ uvedla Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.
Světový den dětí, který je také známý pod názvem Výročí Úmluvy o právech dítěte, se slaví po celém světě vždy 20. listopadu jako připomínka přijetí této mezinárodní smlouvy Valným shromážděním OSN v roce 1989. Úmluva stanovuje občanská, ekonomická, politická, sociální a kulturní práva všech dětí na světě. Dětem dává právo na vzdělání, ale také na odpočinek a volný čas, používání vlastního jazyka a právo na řádný a plný život pro děti s duševním nebo tělesným postižením.
České Budějovice se ke globální kampani UNICEF s názvem Light Up Blue připojily poprvé. Každoročně si nasvícením svých památek připomínají Světový den dětí v Praze, Brně, Ostravě nebo v Českém Krumlově. Minulý rok tak například zmodrala Petřínská rozhledna – jako symbol míru, solidarity a vřelého přivítání 140 tisíc dětí, které do Česka přišly z Ukrajiny.
Česká města se tak přidala k ikonickým objektům po celém světě, jako je budova Opery v Sydney, Empire State Building v New Yorku, Akropole v Athénách nebo Pantheon v Paříži. Českobudějovická Vodárenská věž pochází z roku 1724 a původně zásobovala vodou v Vltavy Samsonovu kašnu na dnešním náměstí Přemysla Otakara II. Jako součást městské vodárenské soustavy sloužila, pochopitelně s pomocí řady modernizací, plných 257 let – až do roku 1981. V současnosti je věž s přilehlým areálem ve vlastnictví vodárenské společnosti ČEVAK a slouží pro recirkulační okruh vody autorizované zkušebny vodoměrů.