Odhalen vesmírný paprsek, který má sílu, jako když cihla spadne na nohu

Mezinárodní tým vědců projektu Telescope Array detekoval druhé nejsilnější kosmické záření, které kdy bylo pozorováno, jeho povahu se nepodařilo určit. Informovaly o tom tiskové služby Univerzity v Utahu v USA a Univerzity města Ósaka v Japonsku.

»Dne 27. května 2021 experiment Telescope Array detekoval druhé největší kosmické záření ultravysoké energie,« uvedla univerzita v Utahu v prohlášení na svých internetových stránkách. Energie této subatomární částice, rovnající se 2,4 x 1020 eV, je ekvivalentní tomu, kdybyste si z výšky pasu upustili cihlu na palec u nohy.

Kosmickým zářením vědci nazývají nabité částice, které vycházejí ze zdrojů uvnitř i vně Galaxie. Jen velmi zřídka dosahují extrémně vysokých energií, které se měří v kvintilionech elektronvoltů (eV). Takových energií nemohou dosáhnout urychlovače částic, které vědci vytvořili, vysvětlila Univerzita města Ósaka.

Odborníci projektu dospěli k závěru, že tento vzácný jev může být výsledkem vědě neznámé částicové fyziky. Vědci pojmenovali tuto částici Amaterasu na počest japonské bohyně slunce.

Podle Johna Matthewse, jednoho z autorů studie, vědci obvykle dokáží přesně určit místo na obloze, odkud takto silné kosmické záření přichází. »Ale v případě této nové částice, pokud sledujete její trajektorii až ke zdroji, není na tomto místě nic dostatečně energeticky vysokého, co by ji mohlo generovat,« poznamenal Matthews a dodal, že právě to je hlavní záhadou tohoto jevu.

Podle vědců bylo dosud nejsilnější pozorované kosmické záření, později pojmenované částice Oh-My-God (Ó můj Bože!) s energií 3,2 x 1020 eV, zaznamenáno během experimentu na univerzitě v Utahu v roce 1991. Předpokládalo se, že energie této částice je větší, než je teoreticky možné u kosmického záření putujícího k Zemi z jiných galaxií. Její povahu se rovněž nepodařilo zjistit.

»Když jsem se poprvé dozvěděl o tomto vysokoenergetickém kosmickém záření, myslel jsem si, že ve výpočtech musí být chyba. Ukazovaly totiž energetické úrovně, které vědci nepozorovali už tři desetiletí,« řekl Tošihiro Fudžii, profesor na univerzitě v Ósace, který se na studii podílel.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy