Omezení péče po 1. prosinci pocítí každý pacient. Lékaři se s ministerstvem zdravotnictví dosud nedohodli na splnění jejich podmínek a více než šest tisíc jich podalo výpovědi z přesčasů. Zajištěná bude akutní péče, nemocnice ale budou nuceny omezit plánovanou péči. Odloží se tisíce ambulantních návštěv a stovky operací.
Nepokoje lékařů vznikly poté, co Sněmovna přijala novelu zákoníku práce, která zvýšila maximální možný objem dobrovolných přesčasových hodin z dosavadních 416 na dvojnásobek. Znemožnila také dosud běžnou praxi navázat přesčasy na směnu a odsloužit celkově až 24 hodin. V reakci na to začali lékaři podávat od prosince výpovědi z přesčasů. Viceprezident České lékařské komory a šéf Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda oznámil, že výpověď podalo na 6100 doktorů. »Akce není protestem ani hrozbou, ale pouhé dodržování zákoníku práce,« uvedl Přáda.
Vláda již schválila novelu zákoníku, která opět umožní lékařům sloužit 24hodinové služby v nemocnicích a sníží objem dobrovolných přesčasů na polovinu. Lékaře to však neuspokojilo.
Sporný paragraf zákoníku práce sice bude podle nich zřejmě zrušen, situaci to ale nevyřeší. »Přesčasy zmizí pouze na papíře, potřebujeme zajistit, aby zmizely i v reálu,« řekla dnes novinářům zástupkyně sekce mladých lékařů Monika Hilšerová.
Je podle ní potřeba motivovat lékaře, kteří získají atestaci, aby zůstali v nemocnicích. »Lékaře máme, ale nejsou po atestaci finančně motivováni zůstat, odcházejí do jiných zdravotních zařízení nebo i mimo zdravotnictví,« uvedla. Stejně tak je podle ní potřeba motivovat i studenty ke studiu medicíny. Na lékařské fakulty se v současnosti hlásí převážně ženy, protože medicína už není podle Hilšerové pro muže tak konkurenceschopná jako ostatní obory. Mezi požadavky lékařů proto patří i zvýšení ohodnocení práce lékaře. Nyní je plat lékaře kolem 200-300 Kč na hodinu, a to podle nich není adekvátní. »Pokud se nic nezmění, lékaři budou odcházet z nemocnice, případně budou odcházet i ze zdravotního systému, tím pádem bude kladeno více práce na lékaře, kteří zůstanou, a přesčasy se budou násobit a bude ohrožena bezpečnost pacientů,« uvedla Hilšerová.
V nemocnicích prý dělí lékaře na poslušné a neposlušné
Ve velkých i menších nemocnicích jsou podle sekce oddělení, která mají 70 až 100 procent protestujících lékařů. Výrazně omezený provoz budou mít podle Přády například fakultní nemocnice v Krči či Motole, Hradci Králové nebo Nemocnice Jihlava. Omezená bude na začátku prosince podle lékařů hlavně plánovaná péče. »Akutní provoz bude velmi omezený i z hlediska čekání a tak dále,« uvedl Přáda
Podle Hilšerové nemocnice momentálně nepopisují pravdivé stavy. Do dnešního dne měly naplánovat lékařům práci na prosinec. Rozpisy jsou ale podle ní velmi napjaté a nepokryjí plánované výkony. »Když jeden lékař onemocní nebo onemocní jeho dítě, tak bude potřeba celý systém překopat a akutní péče zajištěna nebude,« varovala Hilšerová.
Mluvila také o diskriminaci lékařů v nemocnicích. Jsou podle ní rozdělováni na poslušní tedy loajální a neposlušní. »Podle toho je s nimi také nakládáno,« uvedla Hilšerová.
Odpovědnost za současnou situaci nese podle Přády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), jehož návrhy na řešení jejich požadavků nepovažuje za dostatečné. Znovu se zástupci komory spolu se zdravotnickými odbory s ministrem sejdou v úterý odpoledne. Vzhledem k tomu, že dnes musely nemocnice připravit rozpis služeb je to podle Přády »den poté«.
Válek už dříve deklaroval, že pro příští rok může být v úhradové vyhlášce, která přerozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, vyhrazeno až devět miliard korun na navýšení platů v nemocnicích. Lékaři ale žádají zvýšení základní mzdy či platu, ideální forma je podle nich navýšení platových tabulek.
(jad)
Ale zase je dostatek banánů.
BANÁNY – PILÍŘ POLISTOPADOVÉ DEMOKRACIE !!!
Bylo to mázání medu kolem našich hub….