Využití elektromagnetických vln ke zmatení a sledování chytřejších zbraní se stalo důležitou součástí hry na kočku a myš mezi Ukrajinou a Ruskem. Spojené státy, Čína a další země si toho všímají, upozornil deník The New York Thimes.
Bezpilotní letouny začaly bez vysvětlení padat na ukrajinské frontové linie. Vzdušné prostředky, které dodávala německá technologická firma Quantum Systems, fungovaly pro ukrajinskou armádu bez problémů několik měsíců a ze vzduchu zjišťovaly přítomnost nepřátelských tanků a vojáků ve válce proti Rusku. Pak koncem loňského roku začaly stroje náhle padat z oblohy, když se vracely z misí. »Byla to záhada,« řekl Sven Kruck, manažer společnosti Quantum, který obdržel od ukrajinského ministerstva obrany strohý dopis požadující nápravu.
Inženýři společnosti Quantum se brzy zaměřili na tento problém: Rusové rušili bezdrátové signály, které spojovaly drony se satelity, na něž se spoléhaly při navigaci, což vedlo k tomu, že stroje ztratily směr a spadly na zem. Společnost Quantum vyvinula software s umělou inteligencí, který fungoval jako jakýsi sekundární pilot, a přidala možnost manuálního ovládání, aby bylo možné s drony přistát pomocí ovladače Xbox. Společnost také vybudovala servisní středisko, které monitoruje elektronické útoky Ruska.
»Jediné, co jsme mohli dělat, bylo získávat informace od operátorů, snažit se zjistit, co nefunguje, testovat a zkoušet znovu,« řekl Kruck.
Na Ukrajině zuří bitva v neviditelné říši elektromagnetických vln, kde se rádiové signály používají k zahlcení komunikačních spojení s drony a vojáky, k lokalizaci cílů a k oklamání naváděných zbraní. Tato taktika, známá jako elektronická válka, se změnila ve hru na kočku a myš mezi Ruskem a Ukrajinou, nenápadně způsobuje výkyvy v intenzitě 21 měsíců trvajícího konfliktu a nutí inženýry k přizpůsobení.
»Elektronický boj ovlivnil válku na Ukrajině stejně jako počasí a terén,« řekl Bryan Clark, vedoucí pracovník Hudsonova institutu, think tanku ve Washingtonu, a dodal, že každá operace v konfliktu musí nyní brát v úvahu pohyb nepřítele v elektromagnetickém spektru.
Elektronický boj je součástí válek již více než 100 let. Během druhé světové války Britové napodobovali německé rádiové signály, aby oklamali zaměřovací systémy, které používaly bombardéry, což Winston Churchill zpopularizoval jako »bitvu paprsků«. Ve studené válce Sovětský svaz investoval velké prostředky do elektronických zbraní, aby získal asymetrickou výhodu proti raketám a letadlům Spojených států.
V posledních desetiletích se elektronický útok a obrana využívají spíše jednostranně. Ve válce v Iráku v roce 2000 používaly Spojené státy zařízení zvaná rušičky, která vytvářela takový rádiový šum, že improvizovaná výbušná zařízení nemohla komunikovat se svými dálkovými rozbuškami. V nedávné době Izrael zmátl signály GPS ve svém vzdušném prostoru pomocí systémů elektronického boje, aby zmátl případné útoky bezpilotních letounů nebo raket.
Válka na Ukrajině je prvním nedávným konfliktem mezi dvěma velkými a relativně vyspělými armádami, které široce nasadily schopnosti elektronického boje a vyvíjely tyto techniky v reálném čase. Kdysi byly tyto technologie v kompetenci vycvičených expertů, nyní se rozšířily i mezi pěší jednotky v první linii. Ukrajinští piloti dronů uvedli, že neustále dolaďují své metody, aby odvrátili neviditelné útoky. Jednoho dne by mohla fungovat nová rádiová frekvence, řekli někteří. Jindy zase jiná anténa.
Podle odborníků se díky těmto technikám stala válka zástupnou laboratoří, kterou Spojené státy, Evropa a Čína pozorně sledují, aby zjistily, co může ovlivnit budoucí konflikt.
Generál Charles Q. Brown Jr., předseda sboru náčelníků štábů, letos nadnesl téma elektronického boje v připravených poznámkách pro slyšení v Kongresu. Země NATO rozšířily programy nákupu a vývoje elektronických zbraní, uvedl pro deník Thomas Withington, odborník na elektronický boj z britského bezpečnostního think tanku Royal United Services Institute. »Válka na Ukrajině byla pro elektromagnetické myšlení NATO drogou zvyšující výkonnost,« řekl.
Elektronické zbraně se na první pohled nezdají být nebezpečné. Obvykle se jedná o satelitní antény nebo antény, které lze namontovat na nákladní automobily nebo postavit na pole či na budovy. Pak ale vysílají elektromagnetické vlny, které sledují, klamou a blokují senzory a komunikační spoje, jež navádějí přesné zbraně a umožňují rádiovou komunikaci. Na elektromagnetické signály spoléhá téměř každá komunikační technologie, ať už jde o vojáky s vysílačkami, drony spojující se s piloty nebo rakety napojené na satelity.
Jedním ze základních, ale účinných nástrojů je rušička, která narušuje komunikaci vysíláním silných signálů na stejných frekvencích, jaké používají vysílačky nebo drony, a způsobuje tak velké rušení, že je přenos signálu nemožný. »Rušení je podobné, jako když uprostřed vysokoškolské přednášky pustíte heavy metal,« konstatoval The New York Thimes.
Další klíčová zbraň vysílá signál, který předstírá, že je něčím jiným, například satelitním spojením. Tento falešný signál se nazývá spoofing a může přesvědčit dron nebo raketu, že se na míle odchýlila od kurzu, protože jí poskytne falešné souřadnice. V jiných případech spoofery napodobují signály vysílané raketami nebo letadly, aby oklamaly systémy protivzdušné obrany a donutily je detekovat útoky, které se nekonají.
Podle analytiků se ruská armáda po počátečních úspěších s těmito nástroji zadrhla. Jak se však válka protahuje, Rusko inovuje a vyrábí menší, mobilní elektronické zbraně, jako jsou zbraně proti dronům a malé rušičky, které vytvářejí kolem zákopů bublinu rádiových vln. »Rusové reagovali hbitěji, než bychom očekávali podle jejich pozemního chování,« řekl James A. Lewis, bývalý americký úředník, který píše o technologiích a bezpečnosti pro Centrum pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. »To by mělo NATO znepokojovat.«
Letos v létě Oleksandr Berežnyj, manažer společnosti Quantum, cestoval s jedním z nejlepších ukrajinských pilotů dronů, aby se s NATO podělil o to, co vědí o elektronickém boji. U velkého kulatého stolu na základně v Německu vysvětlovali publiku složenému z velitelů problémy, kterým čelí. »Řekli jsme jim, že pravděpodobně 90 procent amerických a evropských systémů, které přicházejí na Ukrajinu, není připraveno čelit výzvě elektronického boje,« řekl Berežnyj. »Bylo naprosto jasné, že je třeba něco změnit.«
Vzhledem k tomu, že Ukrajina nabízí pohled na to, jak mohou být vedeny budoucí elektronické bitvy, budoucí účastníci těchto bojů to vzali na vědomí. Spojené státy a Evropa věnovaly velkou pozornost tomu, jak si takové zbraně vedou proti ruským systémům, přičemž některé z nich se obávají, že nereagují dostatečně rychle. Čínští experti také podrobně zaznamenali, které ruské elektronické útoky byly proti systémům NATO nejúčinnější a kde naopak Rusko selhalo.
V jedné zprávě z listopadu 2022 čínský obranný think tank podrobně popsal, jak ruský elektronický útok oklamal detekční zařízení NATO, což vedlo Ukrajinu k odhalení umístění její vlastní elektronické obrany. »Bojové schopnosti ruské armády proti dronům jsou lepší než schopnosti americké armády,« uvádí se ve zprávě.
Jak Ukrajina vyvíjí své techniky proti rušení, některé z těchto taktik se dostávají do Spojených států a k jejich spojencům, uvedl Clark z Hudsonova institutu. »Nyní začínáte vidět, že země, včetně Spojených států, nasazují tyto menší systémy, stejně jako vidíte lidi na Ukrajině, jak je dávají dohromady,« uvedl pro The New York Thimes.
(cik)