Díky změnám klimatu nyní chutná víno lépe

Zkáza a chmurná situace kolem změny klimatu má tendenci nabízet depresivní obraz budoucnosti. Možná však existuje malý záblesk naděje, protože vědci z Oxfordské univerzity zjistili, že globální oteplování zlepšuje kvalitu vína.

Analýza padesátiletých výsledků hodnocení vín z vinařské oblasti Bordeaux odhalila, že roky s teplejšími léty a vlhčími zimami vedly k lepším ročníkům.

Očekává se, že tyto podmínky budou v důsledku změny klimatu stále častější.

»Obecně můžeme pozorovat celosvětový trend, že s větším oteplováním vína sílí,« řekl Andrew Wood, hlavní autor studie. Vědci se ve studii zaměřili na zkoumání souvislosti mezi změnou klimatu a kvalitou vína, a to na základě analýzy hodnocení vína v Bordeaux v letech 1950-2020. Porovnáním těchto hodnocení s průběhem počasí mohli ověřit, zda kvalitu vína ovlivňují faktory, jako je délka ročního období, teplota a srážky.

Celkově výsledky ukázaly, že kvalita vína měla v letech 1950-2020 tendenci se zlepšovat. Podle vědců to mohlo být způsobeno oteplováním klimatu v tomto období nebo díky rostoucímu využívání technologií.

»Trend, ať už je to dáno preferencemi vinařských kritiků nebo běžné populace, je takový, že lidé obecně dávají přednost silnějším vínům, která déle zrají a poskytují bohatší, intenzivnější chuť, vyšší sladkost a nižší kyselost,« řekl Wood. Kvalitní vína byla obecně spojena s chladnějšími a vlhčími zimami, teplejšími a vlhčími jary, horkými a suchými léty a chladnými a suchými podzimy. Výzkumníci vysvětlují, že klimatické změny již vedou k těmto typům počasí v Bordeaux.

To naznačuje, že s rostoucími teplotami se bude zvyšovat i kvalita vína.

»Vzhledem k předpovídaným klimatickým podmínkám budoucnosti a k tomu, že je pravděpodobnější, že se budeme setkávat s těmito vzorci teplejšího počasí a menším množstvím srážek v létě a větším množstvím srážek v zimě, je pravděpodobné, že vína budou i v budoucnu stále lepší,« řekl Wood.

Tým upozorňuje na důležitou věc – toto platí pouze do okamžiku, kdy bude dostatek vody.

»Problémem ve scénářích, kdy nastane opravdu horko, je voda: pokud jí rostliny nemají dostatek, nakonec uschnou, a když uschnou, přijdete o všechno,« dodal Wood. »Ale obecná představa nebo shoda panuje v tom, že do tohoto okamžiku se vína budou stále lepší.«

Ačkoli se tato studie zaměřila na vína z Bordeaux, vědci nyní doufají, že budou studovat i další vinařské oblasti, aby zjistili, zda platí stejné závěry.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy